Jak se sbalit na zimní dovolenou

Termín vaší zimní dovolené se blíží a vy konečně začínáte přemýšlet nad tím, co všechno si s sebou zabalit, abyste nic důležitého nezapomněli. Jako vždy, i tentokrát se vyplatí mít při balení podrobný seznam věcí, díky němuž opravdu eliminujete možnost, že něco potřebného necháte doma.

Jak na nic nezapomenout

Věci, které budete na dovolené potřebovat, můžeme rozdělit do těchto skupin:

  • oblečení
  • hygiena, kosmetika, léky
  • technické zázemí aneb co se může hodit
  • doklady

Jestliže cestujete do zahraničí, doklady si zkontrolujte a připravte s předstihem, abyste se vyhnuli nepříjemnému překvapení v podobě neplatného cestovního pasu. Při cestě vlastním autem nezapomeňte připravit i doklady od vozidla, důležité jsou kartičky zdravotní pojišťovny, včetně cestovního pojištění.

Co by mělo obsahovat vaše zavazadlo

Oblečení

Balení osobních věcí je záležitost velmi individuální, obecně ovšem jestli se chystáte na lyže, myslete na dostatek funkčního termoprádla, čepice, rukavice, nepromokavou kombinézu, tedy vše, co se vám může hodit v zimě a na sněhu. Pokud plánujete noční život, přibalte si večerní šaty nebo alespoň pár trendy topíků a sukni nebo společenské kalhoty. Nezapomeňte si s sebou vzít plavky, ve většině hotelů je dnes wellness vybavení. Kromě sněhulí budete potřebovat i přezůvky na pokoj a nejspíš i taneční střevíčky.

Kosmetika a léky

Základní hygienu si asi dokážeme sbalit všichni automaticky, i když občas se na poslední chvíli zapomene přibalit hřeben či kartáček na zuby. Většina hotelů je vybavená ručníky, toaletním papírem, mýdlem i šamponem, toto by vám zabíralo zbytečné místo. Jestli ale jedete na dovolenou s jiným typem ubytování, rozhodně si i tyto věci přibalte.

Na co ale určitě nezapomeňte, je opalovací krém (na horách to víc připaluje), regenerační, hydratační a výživný krém, pouzdro s manikúrou, věci na holení a základní léky – nějaké na bolest a snížení teploty (na bázi brufenu nebo paracetamolu), živočišné uhlí, masážní gel nebo mast, náplasti, stahovací obvazy, jelení lůj a pochopitelně všechny léky, které užíváte pravidelně.

Co se hodí

Určitě budete potřebovat nabíječku na mobil, fotoaparát, šitíčko, baterku, psací potřeby, adresy známých, kombinovaný nůž s vývrtkou a otvírákem, mapy, slovník a taky nějakou aktivitu pro volný čas, když se nechce na procházku  – knihu, karty a podobně.