Jak se připravit na pracovní pohovor?
Chystáte se na pracovní pohovor a cloumá s vámi nervozita, protože vám na získání daného pracovního místa záleží a vy máte strach, že neuděláte ten správný dojem? Určitě je na místě neponechat nic náhodě a věnovat dostatek času správné přípravě. Na co všechno musíte myslet, abyste dokázali pracovníka personálního oddělení natolik zaujmout, aby vybral právě vás? Na to se společně podíváme v dnešním článku!
Připravte se na pracovní pohovor na 110%
Pokud se ucházíte o volné pracovní místo, pak máte zpravidla jedinou šanci na to, abyste se ukázali jako vhodný kandidát. Pracovní pohovory slouží jako síto, kterému dokážou odolat jen ti nejlepší. Proto se snažte připravit ne na 100, ale dokonce na 110%!
Víte vůbec, kam na pohovor jdete?
Hned první kámen úrazu, na kterém si můžete nepěkně vylámat zuby, je nevědomost o daném podniku, kde se o pracovní místo ucházíte. V očích personalisty určitě neuděláte dobrý dojem, pokud nebudete vědět vůbec nic o jejich společnosti. Nemusíte samozřejmě studovat historii sahající několik desítek let zpátky. Bohatě postačí základní znalosti o zaměření podniku, na škodu určitě nebude vědět ani jméno ředitele či úspěchy z poslední doby. Všechny informace se dají pohodlně najít na internetu.
Máte jasnou představu, co vlastně chcete?
Chcete práci, to je jasné. Ale jednou z velmi častých otázek na pracovním pohovoru je představa o finančním ohodnocení. Nenechte se tedy personalistou zaskočit, až se vás zeptá, jaká finanční odměna by pro vás byla dostačující. Každý by měl znát svou cenu. Samozřejmě nic se nesmí přehánět, proto si předem zjistěte, v jakých hodnotách se pohybuje plat na této pracovní pozici a od toho se zkuste odrazit.
Znáte své silné stránky?
Součástí pohovoru je i výzva, abyste personalistovi či člověku, který pracovní pohovor vede, popsali sami sebe a vyzdvihli své silné stránky. Právě tohle je část, která je na pohovoru jedna z nejdůležitějších. Udělejte si tedy jasno v tom, co o sobě řeknete. Skromnost je určitě na místě, ale pokud jste v něčem opravdu dobří, neostýchejte se tím pochlubit. Špetka sebevědomí rozhodně ničemu neuškodí.
Víte, na co nemusíte odpovídat?
Během pracovního pohovoru se vás může personalista zeptat na otázky, na které nemusíte odpovídat. Jsou to například otázky týkající se náboženského vyznání, zaměstnání či výše platu vašeho manžela či přítele, váš rodinný stav nebo fakt, zda máte či nemáte děti.