Jak překonat strach z létání

Jestli vás dodnes strach z létání limitoval výběr destinací vhodných pro dovolenou, mám pro vás tentokrát několik tipů, jak se postupně přestat bát letadla a létání.

Říká se, že se bojíme toho, co neznáme, a že první krok k překonání strachu, je seznámení se s tím, z čeho máme strach. Na tom něco je. Obvykle máme strach z nepoznaného, z nepochopení, jen malé procento situací, kdy se bojíme, je nám známé. A protože svým strachům máme čelit, abychom je překonali, mám pro vás první radu:

Seznamte se

Přestat se bát létání znamená seznámit se s ním, zjistit si, jak funguje a uvědomit si, že ty katastrofické filmy, jichž máme plnou hlavu, jsou naprosto nesmyslné. Realita je úplně někde jinde, běžnému letadlu kdyby opravdu vysadil jeden motor, v klidu zvládne doletět s druhým. Pravděpodobnost, že by současně vypadly oba, je mizivá. A přesto by stále ještě mohlo doletět na zem bez nich,k letu totiž potřebuje křídla, ne motory.

Vžijte se na chvíli do pozice pilota nebo někoho jiného z palubního personálu: pracovali by na takovém místě, kdyby bylo nebezpečné? Opravdu by jim záleželo na tom, abyste si mysleli, jak je létání prima, kdyby si sami mysleli, že jim hrozí nebezpečí?

Jak si poradit se strachem, když už jste na palubě

Jestliže najdete odvahu a nastoupíte do letadla, máte za sebou první důležitý krok. Profesionální přístup palubního personálu dokáže zaplašit další porci strachu, takže si možná po chvilce nevzpomenete, že jste měli obavy. Jestliže se strach znovu probudí, zkuste ho vydýchat.

Je běžné při jakékoliv úzkosti zhluboka dýchat – pomalu se nadechovat a zhluboka vydechovat, dokud se neuklidníte. I v letadle je tato metoda účinná. Abyste podpořili snahu o navrácení klidu, představujte si v duchu, jak jste šťastně přistáli na letišti, kam máte namířeno. Jak vesele a v klidu vystupujete z letadla a zvědavě se kolem sebe rozhlížíte? Co asi uvidíte? Tyto pozitivní představy zaplaší myšlenky na situace, z nichž máte strach.

Létání může být zábava, když tomu dáte šanci. A statisticky jde o nepřekonatelně nejbezpečnější způsob cestování, takže pokud jste spíš analytický typ, věřte aspoň číslům (pravděpodobnost, že se stane něco právě vašemu letu, je 1 : 11 milionům..