Podle čeho vybírat opalovací přípravky?

Knížky, sluneční brýle, opalovací přípravky, vzdušné šaty, pohodlné boty a osvěžující drink – to je základní sestava, bez které si léto neumíme představit. Vy také ne? Pak se plavíme na stejné vlně! A právě na opalovací přípravky spousta z nás zapomíná, takže si sáhněte do svědomí, zda jste si již nějaký pořídili, nebo to stále odkládáte s výmluvou, že se na sluníčku zdržujete jen chvilku a to vám v žádném případě nemůže uškodit. Chyba lávky, milé dámy! I krátký pobyt na sluníčku může napáchat hodně škody, proto jsme se rozhodli inspirovat vás dnešním článkem k pořízení správného opalovacího přípravku, který díky našim radám určitě vyberete levou zadní!

Jak vybírat opalovací přípravky?

Přípravků na opalování je na současném trhu k dostání takové množství, že vám z toho může zrak přecházet. Pokud se totiž vydáte do obchodu, najednou před sebou budete mít nejen opalovací krémy, ale i oleje, mléka nebo spreje. Je toho tolik, kdo si má pak vybrat! Naštěstí teď máte před sebou tento článek, ve kterém se společně podíváme na to, jak opalovací přípravky správně vybírat a neodnést si domů zajíce v pytli.

Rada první: jaký jste fototyp?

Hned na začátku byste si měli ujasnit, jaký jste fototyp. Těch rozlišujeme celkem šest:

  • I. fototyp = světlá pleť, spousta pih, na slunci se spálí
  • II. fototyp = bledá pleť, světlé vlasy, méně pih, opaluje se do červena
  • III. fototyp = světle hnědá pleť, tmavé vlasy, dobře se opaluje
  • IV. fototyp = tmavá pleť, tmavé vlasy, na slunci se nespálí
  • V. fototyp = velmi tmavá kůže, černá pleť, nespálí se na slunci
  • VI. fototyp = nejtmavší typ, na sluníčku se nikdy nespálí

Rada druhá: krém, mléko nebo olej?

Ptáte se, zda je lepší krém, olej nebo mléko? Záleží asi na tom, co pro vás bude pohodlnější. Opalovací krémy jsou hutné a na pokožce dobře drží, naopak opalovací mléka jsou tekutější, rychle se vstřebají. Oleje jsou hodně mastné, nezanechávají bílé skvrny, spreje jsou praktické, protože je stačí nastříkat, což je rychlé.

Rada třetí: jaký stupeň ochrany?

To nejdůležitější na závěr: stupeň ochrany SPF. Konkrétně se jedná o SUN PROTECTION FACTOR, jehož úkolem je ochránit vaši pokožku před působením UV záření. Tady platí, že čím vyšší hodnota SPF faktoru, tím vyšší ochrana proti sluníčku. Záleží taky na tom, zda se chystáte k moři, kam potřebujete vyšší SPF faktor, nebo zda se budete opalovat tady u nás za našich podmínek.