Jak odstranit tetování, které se vám nelíbí

Podlehnout současné módě a všeobecné zálibě v tetování je snadné. Jenže když se nám tetování omrzí nebo změníme názor na tento způsob dekorování různých částí těla, nastává problém. Odstranit tetování totiž není žádná hračka.

V podstatě není možné odstranit si tetování vlastními silami, vždy musí nastoupit odborník, ať už se rozhodnete pro abrazivní metodu nebo laser. To znamená, že musíte počítat s jistými náklady, bez nichž to nepůjde.

Odstranění tetování laserem

Po posouzení celkového stavu vašeho tetování vám plastický chirurg může navrhnout jednu ze dvou laserových metod.

Alexandritový laser rozbíjí tmavé pigmenty na mikročástečky, ty se pak vstřebají pomocí bílých krvinek. Povrchové vrstvy tkáně při této metodě nejsou nijak poškozeny. Podle rozsahu někdy není možné odstranit obrázek najednou, ale je je nutné zásah opakovat. Na červenou a žlutou barvu navíc není účinný.

Erbiový laser se používá na vybroušení, což je rychlejší metoda, ovšem zanechává jizvy. Dost záleží na rozsahu, technice tetování a použitém materiálu. Zatímco u alexandritového laseru je výsledek okamžitý, u erbiového je trochu delší hojení.

Alternativní způsoby odstranění tetování

Kromě laseru se n odstranění tetování používají abrazivní metody, spočívající v obroušení vrchní vrstvy kůže a následné vysátí inkoustu speciální pistolí. V podstatě jde o proces opačný k tetování. Možná je taky  kryooperace, kdy se pokožka zmrazí a inkoust vypálí tekutým dusíkem. Chemický peeling vytváří na kůži puchýře, které se odloupnou a s nimi i část inkoustu.

Všechny jmenované metody jsou poněkud bolestivé a dost nákladné, proto je dobré si vše důkladně promyslet dřív, než se svěříte rukám tatéra. Rozhodně se vyplatí zamyslet se, jestli nepřijde doba, kdy se za obrázek na kůži budete stydět a budete si přát, aby zmizel.