Oblíbené begonie. Jak je pěstovat a pečovat o ně

Begonie jsou nenáročné a velmi oblíbené rostliny, které při správném pěstování a zazimování vydrží i několik let. Kvetou bíle, žlutě, růžově nebo červeně v různých odstínech. Tyto subtropické rostliny se k nám dostaly už někdy v 17. století a stále si svou oblibu drží, ať už se jimi těšíme na záhonku, v truhlících za okny nebo v květináči umístěném  v interiéru.

Příprava begonií pro sadbu

Hlízy můžeme nechat naklíčit, a to nejlépe od počátku měsíce března při teplotě kolem 15 až 20° C. Hlízy mějte během klíčení uložené v tmavé místnosti. Po objevení klíčku přistupte k založení hlízy. Pokud sázíte hlízu bez klíčku, dejte pozor, abyste ji nevysadili obráceně. Horní stranu hlízy poznáte podle místa loňského stonku, který se zpravidla nachází na prohloubené či rovné části hlízy. 

Na zakořenění hlízy si připravte truhlík, květník nebo hlubší misku s odtokem vody. Dejte na dno drenáž, pak teprve substrát, který lehce urovnejte. Hlízu zmáčkněte tak, aby celá byla v mírném dolíku. Okraje hlízy zahrňte substrátem, ale nechte koukat prohlubeň, odkud začnou rašit listy. Truhlík zalijte a přikryjte sklem nebo průsvitnou fólií, aby se udržovala vlhkost. Substrát nesmí přeschnout, ale ani nesmí být přemokřený. Nechte v temné místnosti a po čtrnácti dnech vyndejte na světlo. Po vytvoření tří až čtyř lístků je rostlina dobře překořeněná a připravená na konečnou výsadbu.

Výsadba a péče o begonie

V květnu nebo začátkem června se begonie sází na vzdálenost 20 až 25 cm, do hloubky 2 – 3 cm. Vysadit je můžete do truhlíků, květináčů nebo do volné půdy. Begonie mají rády spíše stín a severní nebo východní stranu. Vyhovuje jim vlhká, propustná, kyselá půda s dostatečnou zásobou humusu. Hnojit by se měly hlavně před květem 1x za 14 dní. Na konci léta hnojivo omezte, zpomalí se růst rostliny a ony se připraví na přezimování. Po celou dobu kvetení olamujte nažloutlé listy a odkvetlé květy. 

Begonie kvetou do mrazu. Po zmrznutí lodyhy je vyjměte z půdy, nechte oschnout, odstraňte opatrně zbytek lodyhy a uchovejte při teplotě kolem 6°C ve vlhké místnosti nebo v suché rašelině. Při vyšší teplotě začnou předčasně klíčit a opačně, když je nižší teplota zmrznou.