Kaktus – 3 tipy, jak vybrat a pěstovat kaktus v domácnosti

Kaktusy patří mezi oblíbené a velmi vděčné rostliny. Jejich pěstování není tak náročné, ale některé druhy potřebují více péče. Existuje několik tisíc druhů kaktusů, které se liší tvarem, barvou i velikostí. 

Většina kaktusů se cítí skvěle v domácnostech s nízkou vlhkostí pod 50%. Vyžadují spoustu světla a malé množství vody. Daří se jim na jižní straně okenních parapetů, co nejblíže ke sklu. V létě dáváme kaktusy na venkovní parapet oken nebo na balkon či terasu. Ovšem je třeba dávat pozor, aby na ně moc nepršelo – nesmí být přemokřené, jinak uhnívají kořeny a kaktus odumírá.

Jak si vybrat kaktus

Kaktusy obvykle vybíráme podle toho jak se nám líbí. Všímáme si:

  • květu
  • trnů
  • velikosti

Květ nás samozřejmě zaujme, avšak kaktus nemusí ani kvést, aby nám připadal zajímavý. Například se nám líbí, že má bílý vlas. Některé druhy kvetou celý rok, jiné zřídka. Trny mají dlouhé, krátké nebo silné a buď holé nebo porostlé. Pak jsou také beztrnné kaktusy,o něž se pečuje mnohem snadněji, protože nepíchají. Jedny rostou do výšky, jiné jsou spíš kulaté.

Co potřebuje kaktus pěstovaný v interiéru

Jako substrát používáme minerální drť či ostrý písek smíchaný s kvalitní zeminou v poměru 1:1. K zalévání bereme odstátou vodu, nejlépe měkkou. Ve vegetačním období kaktus zaléváme jedenkrát týdně. Přesazujeme pravidelně každý rok, a to brzy z jara nebo v létě během stagnace růstu. Většina kaktusů nesnáší průvan a mají rády slunné stanoviště. Za horkých letních dnů je však třeba kaktusy přistínit.

Jak zazimovat kaktusy

V říjnu začneme kaktusy zazimovat. Mohou zůstat na světle, nebo je uložíme ve tmě, na suchém stanovišti, bez zálivky a při teplotě 8 až 12°C. V březnu dáme kaktusy do tepla, postavíme na parapety situované na jižní stranu a necháme je pomalu probouzet. Po prvním objevení nových trnů začneme zalévat.