Pěstování vřesu v domácnosti

Možná máte také vřes spojený s podzimem, jako já, tato rostlina vám ale může dělat radost po celý rok. a to i v případě že nemáte zahradu. Po pravdě, pěstování v nádobě zaručí mnohem větší šanci, že bude vřes prospívat. Na zahradě totiž vyžaduje přirozeně kyselou půdu.

Vřes je oblíbenou rostlinou už od dob prvních Slovanů. Věřili, že je chrání před zlými silami a spojovali si ho s manželským štěstím. Jestli je na tom něco pravdy, určitě se vyplatí začít vřes pěstovat v truhlíku za oknem nebo v květináči na balkoně i na okenním parapetu.

Jaké podmínky vyžaduje vřes

Jak už bylo zmíněno, vřes potřebuje kyselou půdu. Vhodný substrát na vřesovištní rostliny seženete v zahradnictví, případně si ho namícháte z rašeliny, písku, menšího dílu kyselé či neutrální zahradní zeminy a části kůrového humusu. Vhodnou zeminu si rovněž připravíte smícháním zahradnického substrátu s rašelinou a pískem. 

Zálivka a hnojení

Vřes je dobré přihnojovat, ale vždy se přesvědčte, že použité hnojivo neobsahuje vápník. Ten by neutralizoval kyselost půdy a vřes by vám mohl uhynout. Hnojení se doporučuje hlavně v době, kdy vřes rozkvétá, stačí ale tak 1X za dva týdny. Kdybyste hnojili příliš často, hrozí že přilákáte škůdce.

Vřesy a vřesovce mají rády stálou vlhkost, se zálivkou ale přesto opatrně – v přemokřené půdě jim uhnívají kořeny. Při pěstování v nádobě je důležitá vrstva drenáže na dně, která odvede přebytečnou vodu. A co je nejvíc důležité: nezalévejte vřes tvrdou vodou Obsahuje hodně vápníku. Nejlepší je voda dešťová, případně jakákoliv měkká voda.

Jak vypěstovat bohatě kvetoucí vřes

Aby byl vřes hustý a bohatě kvetl, potřebuje slunné místo. Vybírejte mu tedy okenní parapety s dostatkem slunečního svitu. V suchých panelákových bytech se mu nedaří, raději si ho dejte ven za okno. Vřes bezpečně přežije i zimu. 

V době po odkvetení špičky ihned odstraňte a jednou do roka ho zastřihněte. Tím se pěkně rozkošatí a následující rok vás bohatě odmění květy.