Echinacea – jak ji pěstovat a jak o ni pečovat

Třapatka (nově také třapatkovka) nachová neboli echinacea se v našich zahradách objevuje stále častěji. A není to jen proto, že jde o léčivou rostlinu s prokázanými antibiotickými účinky, ale také proto, že je opravdu krásná. Jak ji pěstovat a jak ji využít vám prozradíme v následujících řádcích.

Echinacea pochází ze Severní Ameriky, kde ji využívali už původní obyvatelé k hojení zánětů a poranění kůže, při bolestech zubů, při bolesti v krku, zažívacích potížích a jako prostředek proti hadímu uštknutí. S oblibou ji užívali i Evropané v Americe a díky nim se pravděpodobně dostala i do Evropy, a to začátkem 20. století.

Pěstování echinacey

Třapatka pro svůj bezproblémový růst potřebuje slunné stanoviště, lehkou propustnou půdu a jen mírnou zálivku. Řiďte se pravidlem, že echinacea snese spíš sucho než přemokření. Třapatkám také vadí průvan, proto je vysazujte tam, kde jsou chráněné před větrem.

Výsadba

Pokud si echinaceu pěstujete ze semínek, je vhodné si ji na jaře předpěstovat doma a vysadit až po “třech zmrzlých”, tedy v druhé polovině května. V březnu zasijte semínka do kvalitního substrátu, dejte na parapet otočený k jihu a zalévejte jen mírně. V době, kdy mají sazeničky alespoň dva lístky, můžete si je přesadit jednotlivě do sadbovačů nebo třeba do kelímků od jogurtů (jestli se chcete vyhnout přesazování, vysijte semínka přímo do nich).

Ven je vysazujte až v době, kdy nehrozí mrazíky, protože i když je echinacea mrazuvzdorná trvalka, sazeničky mráz nesnesou a hynou.

Péče o echinaceu

Třapatkám poskytujeme plné hnojivo po celou dobu růstu na jaře a pro kvetení v létě zvyšujeme především dávky draslíku, vápníku a síry. Na podzim potřebuje echinacea hnojivo draselné pro lepší přípravu na přezimování.

Ve chvíli, kdy vysadíte echinaceu na stanoviště, začne se rozrůstat, kvést bude až v druhém roce. Květy vydrží velmi dlouho a jsou vhodné i k řezu. Na podzim ale vyžaduje vaši péči, aby přežila. Rostlinu seřízněte a klidně ji přihrňte kompostem. Nic se nestane, když rostlinu nepřikryjete, protože je mrazuvzdorná, ale i tak jí to přijde vhod. Na jaře okolí rostliny okopejte kvůli provzdušnění a kompost zapracujte do půdy.