Pěstování růží v zahradě. Jak o ně pečovat

Růže je rostlina v našich zahrádkách velmi oblíbená. Její květy hrají všemi barvami a navíc nádherně voní. Během léta jsou ozdobou všech zahrad a udělají vám radost i doma ve váze. 

Křížením a šlechtěním růží postupně vzniklo mnoho různých odrůd, takže si vybere opravdu každý. Můžete si pořídit růže keříkové, stromkové, půdopokryvné, popínavé, velkokvěté nebo třeba šípkové. A jak o ně pečovat, aby vám dělaly radost dlouhá léta?

Výsadba růží

Nejprve popřemýšlíme na které místo růže dáme. Prostředí má velký vliv na jejich úspěšné pěstování. Téměř všechny odrůdy vyžadují hodně slunečního svitu. Větrná, stinná a i příliš slunná stanoviště růžím nevyhovují.

Před výsadbou nejprve upravíme půdu. Zryjeme ji a nakypříme. To můžeme klidně udělat o měsíc dřív než růže zakoupíme. Půda bude odpočatá a připravená. Růže mají rády hlinitopísčitou půdu s pH mezi 6 – 8. Málokdo umí pH půdy určit a proto je lepší koupit substrát pro růže v zahradnictví nebo v hobbymarketu. Tak budete mít jistotu, že máte tu správnou půdu a růže můžete s klidem vysazovat. Sazenice růží také milují kompost.

Růže se vysazují většinou během října (až do prvních mrazíků) a nebo na jaře. Vykopeme velkou jámu, prolijeme ji vodou, vysypeme substrátem a růži zasadíme. Růže by měly mít alespoň tři vyvinuté výhony a zdravé kořeny, dlouhé asi 20 cm. Od dubna do července by se měli každé tři týdny hnojit. K tomu používáme hnojivo na růže.

Popínavé růže

Velmi krásné jsou i popínavé růže, které se pnou po konstrukci. Oporu připevníme k pevné zdi nebo je vedeme po pergole. Když se nám rozrostou, schovají nedostatky na zdi a udělají krásnou clonu. Popínavé růže je nutné dobře prosvětlovat. Kromě napadených slabých výhonů odstraňujeme také nejstarší větve. Výhony vyvazujeme na oporu. Pokud máme růže napadené mšicemi, použijeme chemický přípravek nebo nějaký ekologický.Skvělý je například postřik z kopřiv, které necháme několik dní ve vodě kvasit; sice nevoní, ale je účinný.