Co je nejlepší na mrazem poškozené vlasy

Mrazivé počasí, vlhko i přechody z tepla do zimy vašim vlasům moc neprospívá. Určitým řešením je sice nošení čepice, ale ta chrání spíš nás před zimou, vlasům také příliš nesvědčí.

Nejdůležitější pro vaše vlasy (a samozřejmě i pro pleť) je správná péče. Když jim budete věnovat pozornost pravidelně, zůstanou silné a zimu v pohodě přežijí. Jestliže vám ale začnou elektrizovat, je to znamení toho, že potřebují speciální péči. Totéž naznačuje i zvýšené vypadávání nebo lámavost vlasů.

Potřebují vyživit a hydratovat

Mráz vlasy vysušuje, to způsobuje jejich zeslabení a lámání. Zároveň také vysušuje pokožku hlavy, proto se během zimy často víc objevují lupy. Základní péče tedy začíná důkladnou hydratací a výživou obojího. Omezte mytí hlavy šamponem, používejte kondicionér doplněný o vitamíny či rostlinné oleje, aby se vlasům vrátil lesk.

Nepoužívejte fén zbytečně, pokud nikam nespěcháte, nechte raději vlasy schnout přirozeně. V žádném případě byste neměla vycházet ven s čerstvě umytou a nedostatečně vysušenou hlavou. Voda ve vlasech by se mohla změnit v ledové krystalky a narušit strukturu vlasů.

Pomůžou zábaly, klidně z domácích zdrojů

Zeslabené vlasy posílí různé regenerační masky a zábaly. Ty jsou v zimě opravdu důležité a měla byste si je aspoň jednou za dva týdny dopřát.  Naneste si je na čisté vlasy bez kondicionéru, tužidla či jiných stylingových přípravků. Přes zábal si uvažte igelit nebo teplý ručník a nechte ho působit nejméně půl hodinky.

Pár tipů na výživné zábaly:

  • Na suché vlasy smíchejte žloutek s panenským olivovým olejem zahřátým na teplotu kolem 40° C.
  • Na mastné vlasy si připravte zábal z bílku ušlehaného na tuhý sníh. Ten naneste na vlasy a nechte působit do zaschnutí.
  • Vypadávání vlasů pomůže zastavit odvar z lopuchu, nebo vtírání cibulové šťávy do pokožky hlavy.
  • Proti lupům použijte odvar z chmele nebo kopřivy. Pokožku dobře promasírujte a nechte působit. Neoplachujte.
  • Lesk vlasům vrátí 2 bílky smíchané s 2 lžícemi medu a několika kapkami olivového oleje.
  • Prevenci proti zmíněným poškozením vám zajistí univerzální zábal, jímž vlasy ob týden trochu rozmazlete. Pomůže vaječný žloutek s rostlinným olejem a citrónovou šťávou, směs ricinového oleje s bílým jogurtem a rumem nebo mandlový olej smíchaný s odvarem z heřmánku.