Nejlepší italská alpská střediska

Italské Alpy patří mezi Čechy jednoznačně za nejoblíbenější. Je to díky skvělé pověsti sportovních středisek, nepopsatelnému gurmánskému zážitku a téměř vždy slunnému počasí. Mimo to návštěvníkům nabízejí nádherné scenérie a celou řadu nepopsatelných zážitků. Jaká místa jsou mezi Čechy favorité, se dočtete v následujícím článku.

Multikulturní atmosféra

Italské Alpy lákají milovníky zimních sportů z celé Evropy. Mnohdy na sjezdovkách ani není poznat, že jste na italském území. Vzniká tak zajímavá mícháni kultur a jazyků. Hojně je slyšet němčina, ale také polština, maďarština nebo ruština. Čeština samozřejmě nezůstává v pozadí a v některých restauracích je možné vybírat z českého menu.

Italské dobroty

Itálie je svou kuchyní vyhlášená po celém světě, je tak chyby neochutnat její speciality, zvláště pak, kdy že restaurace umístěná přímo na svahu. To ovšem neznamená, že by výběr byl omezený. Posilnit se můžete různými druhy salátů, těstovin nebo tradičním tyrolským knedlíkem.

Zapomenout samozřejmě nemůžeme na kávu a sladkou tečku. Na sjezdovce vás zahřeje slunce a sladké bombardino. Oblast tyrolských Alp je vyhlášená skvělými místními víny. Rozhodně musíte ochutnat Vernatsch, Lagrein nebo Toroldego v kombinaci s různými druhy sýrů a sklenkou grappy.

Sněhoví profesionálové

Italská střediska jsou vyhlášená vždy perfektně udržovanými sjezdovkami a může se pochlubit jednou z nejmodernějších technologií na zasněžování a úpravu tratí. Italské Alpy jsou hlavní laboratoří Evropy na výrobu umělého sněhu. Jsou profesionály při míchání přírodního sněhu s umělým a na finální dokončení „manšestru“ na sjezdovce. Lyžování v Itálii je tak nezapomenutelný zážitek.

154

Velehora Kronplatz

V Jižním Tyrolsku nelze najít lepší místo pro nezapomenutelnou lyžařskou zábavu. Většina lanovek konči až na samém vrcholu hory a odtamtud je možné se vydat 5 různými směry, kdy každý nabízí úplně něco jiného. Celkem nabízí hora 117 km tratí, které jsou vždy v dokonalém stavu.

Kronplazt je pokrytý nejhustší sítí kabinových lanovek na světě. K dispozici je 22 lanovek, kdy jsou některé z nich dokonce vyhřívané. Středisko nabízí široké rodinné sjezdovky, rovné svahy jako stvořené pro učení carvingu nebo základů snowboardu, ale také je možné své dovednosti zdokonalovat na klikaté náročnější červené nebo černé sjezdovce, která je v určitých úsecích velmi prudká a těžká.

Brána Dolomit

Val di Fiemme je, co se týče dobra, nejdostupnější středisko Dolomit. Je pro ně typické slunné počasí, široké sjezdovky a kulinářské speciality. Lyžaři mohou vyzkoušet lyžařské terény všech náročností v hojném počtu. Na sví si přijdou začátečníci, malé děti, ale také rodiny a opravdu zdatní sportovci.

Val di Fiemme nabízí jednu z absolutně nejmodernějších přepravních zařízení v měřítku celé Evropy. Ve Val di Fiemme je vždy jistota kvalitní a hlavně kompletní pokrytí lyžařských terénů. Je to díky pravidelnému umělému zasněžování.

Co nelze opomenout jsou kombinovatelné skipasy s Dolomiti Superski. Ideální jsou pro nadšence, kteří hledají lyžařskou nabídku vyšších rozměrů a chtějí pokořit Sella Rondu. Za vyzkoušení jistě stojí náročná Moena, pohodová Bellamonte nebo Carlo Donei.

Údolí slunce

Val di Sole se nachází v podhůří alpského masivu Adamello a Presanella, národního parku Dello Stelvio a je to jen pár kroků dominantního dolomitu Brenta. Jedná se o jednu z nejrozsáhlejších oblastí italských Dolomit. Zahrnuje 6 lyžařských středisek:

  • Pinzolo.
  • Pejo.
  • Marilleva/Folgaria.
  • Madonna di Comiglio.
  • Ponte di Legno.
  • Psaao Tonale.

Střediska jsou většinou propojena lanovkami a celá oblast je pokryta více než 140 přepravními zařízeními. Dohromady je pro návštěvníky nachystáno 340 km sjezdových tratí všech náročností. Veškeré sjezdovky mají vždy dokonalou úpravu a dosahují vysoké kvality.

Třešničkou na dortu je ledovec Presena, který se táhne z nadmořské výšky 3018 m. Zde je možné lyžovat celý rok. Díky kvalitním sjezdovkám, neustálé modernizaci přepravní sítě a poměrně nízké cenové dostupnosti, se každoročně těší hojné návštěvnosti.