Nejlepší automatické pračky

Pokrok se zastavit nedá a platí to i v případě automatických praček. Mají stále víc funkcí a vychytávek, takže je dost těžké se v nich orientovat a vybrat si tu pravou. Jak poznáte ty nejlepší automatické pračky? 

Normálně nejsem až takový zastánce známých značek, v případě elektrospotřebičů na ně ale opravdu sázím. Protože čím větší firma, tím lepší vývoj technologií. Nejlepší pračky tedy určitě hledejte u známých výrobců.

Jak vybrat nejlepší pračku

Na tuhle otázku neexistuje univerzální odpověď, pro každého je dobré něco jiného. Jsou ale vlastnosti a funkce, které by ty nejlepší automatické pračky měly mít.

Invertorový motor je pro většinu z nás naprosto neznámý pojem, ale tohle je dobré v popisu pračky hledat. Díky němu se totiž celý prací cyklus zkrátí o čtvrtinu času, protože nemusí tak často odpočívat jako uhlíkové elektromotory. 

Fuzzy Logic (nebo také 6. smysl)  je další vlastností, bez které se dnes ty nejlepší automatky neobejdou. Jedná se o senzorovou technologii, která sama zváží prádlo a vyhodnotí, jak nastavit délku pracího cyklu, spotřebu vody a pracího prostředku. Pračka tak pere efektivněji a navíc ušetří vodu i elektrickou energii. Jejich spotřeba je dokonce nižší, než vyžadováno pro energetickou třídu A+++, a to až o 50 %. Takto úsporná pračka má roční spotřebu jen asi 100 kWh při účinnosti praní i ždímání ve třídě A.

Další užitečné funkce

Nejlepší automatické pračky disponují funkcemi, které zlepšují prací komfort. Je to například odložený start nebo možnost zvolit počet otáček při ždímání až do 1600 ot./min. Jsou také mnohem méně hlučné oproti starším modelům, ty mají při praní hlučnost kolem 45 – 50 dB a při ždímání kolem 75 dB. Zajímavý je parní program, který zbaví prádlo zápachu (z cigaret, potu, apod.) a k osvěžení před žehlením, nebo funkce outdoor, díky níž můžete v pračce obnovit voděodolnost nepromokavých oděvů.