Nejkrásnější vánoční tradice a zvyky

Vánoční tradice a zvyky neodmyslitelně patří k vánočním svátkům, na které se každoročně těší nejen děti, ale i spousta dospělých. Samozřejmě nejsou jedinou věcí, bez které bychom si nejkrásnější svátky v roce neuměli představit, ale přesto je dělají kouzelnějšími a zároveň o něco výjimečnějšími. Dnes se společně podíváme na nejčastější vánoční tradice a zvyky, někteří z vás si je s námi jen připomenou, jiné je naopak opráší a možná letošní rok zařadí do rodinného programu.

Vánoční tradice a zvyky, které k těmto svátkům patří

Existuje celá řada tradic a zvyků, které se tradovaly po mnoho desetiletí, ba dokonce staletí u našich předků. Zatímco některé z nich už dávno vymizely, jiné se dodržují dodnes a další naopak vznikají. Ono to asi tak má být. Do Vánoc ještě zbývá pár dní, ovšem už teď ve většině domácností panuje chaos, cukroví se peče ostošest, hospodyňky se pouští do vánočního gruntování a okolo nás je cítit ta pravá sváteční atmosféra. A k té se náš dnešní článek hodí, nemyslíte?

 • Stříhání barborek

  Stříhání barborek je velice oblíbená tradice, která se dochovala i do dnešní doby, což je jedině dobře. Jde o to, že několik dní před Vánoci ustřihnete větvičku barborky a doma jí uložíte do nádoby s vodou. Pak už jen čekáte, jestli vám větvička vykvete. Pověra tvrdí, že kolikátý den po uříznutí barborka ve vodě vykvete, tolikátý měsíc v následujícím roce pro vás bude tím šťastným.

 • Krájení jablek

  Mezi oblíbené a dodnes dodržované vánoční tradice a zvyky určitě patří rozkrajování jablek po štědrovečerní večeři. To se vždycky vzalo jablíčko a podélně se rozkrojilo. Podle toho, co na daného člověka čekalo v jeho jádřinci se pak věštila budoucnost. Hvězdička znamenala štěstí, křížek obvykle smrt a shnilý jádřinec představoval nemoci.

 • Házení botou

  Tento zvyk dodržovaly a možná i v dnešní době dodržují mladé a nezadané ženy. Ty se po štědrovečerní večeři postavily zády ke dveřím a hodily za sebe jednu botu. Pokud bota dopadla špičkou ke dveřím, znamenalo to, že se daná dívka do roka vdá a odejde z domu. Pokud ale byla otočená patou ke dveřím, pak to znamenalo, že bude i další rok svobodná.

 • Lití olova

  Lití olova už se možná v současné době ani nedodržuje a pokud ano, pak rozhodně v daleko menší míře, nežli jak tomu bývalo dříve. Nutno dodat, že dříve se jednalo o hodně rozšířenou tradici. A jak to probíhalo? Nad plamenem svíčky se nechalo rozpustit olovo, které se následně nalilo do studené vody. Tam se nechalo několik minut pořádně ztuhnout a ze vzniklého tvaru se věštila budoucnost.