Co jste možná nevěděli o kávě

O kávě toho bylo napsáno tolik, že vás možná nadpis dnešního článku donutil nevěřícně zakroutit hlavou. Pokud se hrdě řadíte mezi milovníky kávy, kteří si bez tohoto lahodného nápoje neumí představit jediný den, pak si možná svědomitě stojíte za tím, že o kávě víte úplně všechno a nic vás tak nemůže překvapit. A co když ano? Co když jsou věci, které o tomto magickém nápoji netušíte? Jestliže si chcete rozšířit znalosti, pak si bez váhání přečtěte dnešní článek – možná se budete divit!

Jste si jistí, že o kávě víte vše?

Nápoj připravovaný z kávových bobů si získal nespočet lidí po celém světě a procento milovníků kávy každým dnem nezastavitelně roste. Jsou lidé, kteří kávu pouze pijí, jsou lidi, kteří o ní něco málo vědí a jsou lidi, kteří se o ní zajímají do hloubky a historie. I přes všechny znalosti vás ale dnešní článek překvapí – možná jste přeci jen nevěděli vše!

Zajímavost č. 1

Ačkoli se traduje domněnka, že káva naše tělo dehydratuje, není to ve skutečnosti pravda. Jedná se o jeden z nejrozšířenějších mýtů, který jsme ale právě teď šikovně zbořili. Díky tomuto odhalení se již kávě vyhýbat nemusíte, na druhou stranu to s vypitými šálky denně nepřehánějte.

Zajímavost č. 2

Věděli jste, že kofein obsažený v kávě disponuje úžasnými schopnostmi, které stimulují činnost jater? Díky této skutečnosti se výrazně snižuje riziko vzniku cirhózy, rakoviny jater a dokonce je dokázáno, že pitím kávy dochází i ke snížení riziku selhání jater.

Zajímavost č. 3

Pokud chcete, aby vás káva skutečně nabudila a dodala vám energii, měli byste si tento nápoj dopřát v dopoledních hodinách, konkrétně pak mezi 9:30 a 11:30. Proč? Vědci v tom mají jasno: hladina kortizolu v našem těle klesá a kofein na to reaguje tak, že vás nabudí. To je sice dobře, ale pokud si kávu dopřejte příliš brzy, může se stát, že si vaše tělo vybuduje toleranci na kofein a v tomto důsledku budete nuceni vypít větší množství kávy pro stejný povzbuzující efekt.