Kam autem k moři

Cestovat na dovolenou k moři vlastním automobilem představuje hned několik výhod. Především do něj naskládáte všechno, bez čeho byste se ten týden nebo dva neobešli. Především s malými dětmi se autem cestuje mnohem pohodlněji – pleny, hračky, cestovní postýlka, to všechno byste si do letadla těžko balili.

Velkou výhodu je i možnost zastavit, kdykoliv potřebujete. Můžete si cestu rozkouskovat na menší úseky, klidně i někde v půlce přespat v penzionu a pokračovat další den. S vlastním autem jste navíc mobilní i v místě, kde dovolenou trávíte. A kam všude k moři se pohodlně za pár hodin dostanete?

Jaderské moře není jen Chorvatsko

Je opravdu škoda trávit dovolenou každoročně na jednom místě, jak to řada Čechů dělá. Většinou už mají svůj důlek v písku na některé z Chorvatských pláží a nic jiného nezkusí. Zhruba stejně dlouho jako do Zadaru nebo do Splitu (do 12 hodin) trvá cesta do města Neum v Bosně a Hercegovině, kde najdete nádherné písečné pláže a ceny o poznání nižší, než v sousedním Chorvatsku. Za zmínku jistě stojí i Černá Hora, znovuobjevená bezečná destinace, kde můžete prožít nádherné léto. Doporučujeme město Bar a Veliki Pijesak, hlavně pak v červnu nebo v září, kdy je tu mnohem méně turistů a o dost levněji.

Na Baltu je i ve vedrech příjemně

Baltické moře je z minulých let možná u někoho tak trochu na “černé listině” a je to velká škoda. Do přímořských letovisk v německu i v Polsku dojedete zhruba za 7 hodin a kromě písčitých pláží a nádherné přírody se můžete těšit i uprostřed parného léta na příjemné teploty kolem 25°C. Kromě německé Rujany stojí za návštěvu i ostrov Uznojem (německy Usedom), který je částečně polský. Díky 2000 slunečních hodin v roce se mu říká „Slunečný ostrov“. V Polsku pak stojí za pozornost lázeňské městečko Sopoty nebo přímořské letovisko Leba, které je v době letních prázdnin jednou velikou atrakcí pro děti.