Jaké věci si připravit před porodem? Toto jsou věci, na které nemůžete zapomenout

Blíží se termín porodu? Pak už byste měla mít připravené všechny věci, které budete v porodnici potřebovat pro sebe i pro miminko. Protože žena obvykle neví, kdy se děťátko rozhodne přijít na svět, Měla byste tašku s věcmi do porodnice mít připravenou asi 2 – 3 týdny před vypočítaným termínem.

Přesněji řečeno, tašky s i do porodnice připravují ženy hned dvě – jednu, kterou si berou bezprostředně k porodu a potom tu, co budou potřebovat na šestinedělí, s věcmi pro miminko i pro sebe. A co by která taška měla obsahovat?

Taška nezbytností do porodnice

Dá se předpokládat, že doklady máte u sebe vždy, tedy alespoň občanský a nejspíš i těhotenský průkaz. I kartičku pojištěnce obvykle nosíme s sebou v kabelce. Do porodnice se ještě bere prohlášení o jménu dítěte a doklad, který určuje otce (oddací list, prohlášení o otcovství a podobně).

Do porodnice zcela jistě budete pro sebe potřebovat volnou pohodlnou noční košili se zapínáním vpředu na hrudi. Dále budete potřebovat přezůvky a ideálně i boty do sprchy, pokud si budete chtít ve sprše ulevit od bolestí vodní masáží a také pokud n ni bude čas. Je vhodná sbalit si s sebou dostatek pití a nějaké lehce stravitelné výživné jídlo. 

Věci pro miminko i pro vás na dobu po porodu

Dá se předpokládat, že na pokoji nebudete mít moc místa, na druhou stranu se v nemocnici dlouho nezdržíte, jestliže bude miminko i vy v pořádku. Není tedy nutné si připravovat moc věcí. Pro vás jistě ještě jednu náhradní košili, župan a asi patery bavlněné spodní kalhotky. Dále potřebujete 2 kojící podprsenky (asi o 2 čísla větší, než kupujete obvykle), vložky do podprsenky, 2 osušky, 2 – 3 ponožky a porodnické vložky. Důležitá je i vhodná kosmetika (kartáček na zuby, pastu, sprchový gel, šampon, mýdlo, tělové mléko a další, co běžně používáte), vyhněte se ale deodorantům a parfémům.

Miminko pravděpodobně bude po dobu pobytu v nemocnici mít erární oblečení, většina nemocnic jím disponuje. Určitě ale budete potřebovat balení newborn jednorázových plenek, krém na zadeček a dětský olejíček, vlastní žínky na mytí miminka a také 2 osušky. Jestli porodnice nemá oblečení pro miminka, přibalte kojenecké košilky a dupačky velikosti 56 – 62, 2 svetříky, případně i bavlněné čepičky a rukavičky, jestliže je v nemocnici chladněji. Na cestu domů pak, podle počasí, budete potřebovat rychlozavinovačku nebo teplý fusak (v závislosti na ročním období).