Jak správně refinancovat vaši hypotéku

Jestli jste si před časem u hypotéky sjednali fixační dobu a teď se blíží její konec, je čas promyslet, co dál. Chcete dál zůstat u původního hypotečního ústavu nebo se pokusíte najít hypotéku s lepšími podmínkami a refinancovat? 

Fixaci úroků si u hypotéky můžete u banky sjednat na dobu od 1 do 30 let. U nás se nejčastěji volí varianta na pět let, doba fixace totiž ovlivňuje výši úroků – čím déle máte úrok zafixovaný, tím je zpravidla vyšší. Jestli vám tedy doba fixace úroků brzy končí a máte možnost získat jinde lepší úrok, je refinancování rozumný krok.

Správné načasování je nezbytné

O tom, že vám končí fixační období, vám musí banka informovat s předstihem tři měsíce předem) a nabídnout vám nové podmínky. Jestli reálně zvažujete refinancování, neuděáte chybu, když začnete porovnávat nabídky ostatních bank ještě o pár měsíců dřív. Vzhledem k tomu, že samotný proces převedení hypotéky do jiné banky nějaký čas potrvá, je dobré si nechat dostatečnou dobu na rozhodování.

Nejlepší vyhrává

Nejpohodlnější řešení jistě je zůstat u stávající banky a přijmout jejich podmínky, otázka ale je, jestli se to vyplatí. Banky totiž mezi sebou svádí boj o každého klienta, takže je dost pravděpodobné, že jejich nabídky budou pro vás mnohem lepší. S trochou nadsázky se dá říct, že se o vás budou přetahovat. Proto se refinancování hypotéky vůbec nebojte. O to míň, že podmínky už si dnes můžete zjistit i online a stejně tak na internetu i porovnat nabídky různých poskytovatelů hypoték. Eliminací těch nevhodných si ušetříte spoustu času.

Na co si dát u nabídek pozor

První, co je opravdu nutné si ohlídat, je termín přechodu k jiné bance. To je možné jen v den výročí uzavřené smlouvy, jinak platíte dost vysoký sankční poplatek. Prot v bance, kam chcete přejít musí k výročnímu dni být všechno připravené.

Pokud jde o nabídky refinancování, prozkoumejte, s čím jsou výhodnější podmínky vázané. Jestli jen tím, že si v bance založíte běžný účet, který budete aktivně využívat, je to v pohodě. Může se ale stát, že si banka podmíní lepší úrokovou sazbu například uzavřením životního pojištění, což ve výsledku může představovat splátku vyšší, než je stávající.