Jak správně pečovat o šperky
Každá žena jistě potvrdí, že šperky jsou něco výlučného, cenného i ceněného. Ten, kdo řekl, že šperk je nejlepší přítel ženy, nebyl daleko od pravdy. Klenoty nás totiž umí opravdu zkrášlit, dodat outfitu na eleganci a luxusu. Aby nás skutečně zdobily, je nutné o šperky správně pečovat.
Výrobky z drahých kovů jsou náchylné k oxidaci. Všude kolem nás – ve vzduchu, v potu, v parfémech či laku na vlasy jsou chemické látky, s nimiž zlato nebo stříbro nějak reagují, nejčastěji černají. Pokud jsou šperky navíc členité, usazují se na nich také nečistoty a prach. Abyste svým šperkům vrátili nebo zachovali původní lesk, přinášíme pár tipů na péči o ně.
Jak čistit šperky
Jestliže šperk začne ztrácet svůj lesk, namočte ho do vlažné vody s pár kapkami mýdla nebo přípravku na mytí nádobí a jemně vyčistěte jemným kartáčkem. Tím se šperk zbaví mastnoty a dalších nečistot. Potom ho opatrně vysušte a přeleštěte flanelovým hadříkem. Takto ošetřit můžete svůj šperk jednou za měsíc, pokud ho nosíte každý den.
Ještě šetrnější ošetření je speciálními utěrkami na zlaté a stříbrné šperky. Budete mít jistotu, že kov nebude nevhodně reagovat se saponátem. Velmi dobrým řešením je také čištění ultrazvukem, zvlášť u cenných perků.
Zásady správné péče o šperky
i v případě šperků jde především o prevenci. Pokud se budete řídit těmito tipy, prodloužíte vašim šperkům životnost.
- Nenoste šperky, jestliže vykonáváte těžkou práci, při níž se hodně potíte, ani v prašném prostředí a v prostředí s výpary.
- Nenoste šperky při koupání, při úklidu, mytí nádobí nebo praní, při práci na zahradě, tedy vždy. kdy by mohlo dojít k mechanickému poškození nebo styku šperku s chemickými sloučeninami.
- Na noc šperky odkládejte do šperkovnic nebo do PVC sáčku a mějte je na suchém místě.
- Šperky s drahými kameny ani polodrahokamy nenamáčejte do horké vody, kameny by mohly prasknout.