Jak se před Vánoci uklidnit

Taky jste na tom tak, že čím víc se blíží vánoce, tím nervóznější a uhoněnější jste? A děsíte se, že to letos všechno nestihnete? Většina pracujících žen, zvlášť když mají děti, se rok co rok potýká s absolutním nedostatkem času na přípravu dokonalých vánoc.

Místo toho, abychom si užili vánoční svátky i dobu před nimi v klidu a rozjímání, honíme se týdny dopředu jen pro ten jeden jediný důležitý večer – Štědrý večer. Místo radosti ze společně prožitých chvil jsme unavení a podráždění a vybuchujeme na první dobrou. Opravdu je ta honička, stres, napětí každý rok nezbytné?

Čtyři týdny adventu

Adventní čas je v křesťanském světě čas čekání na příchod Spasitele, čas rozjímání a zklidnění, a to nejen psychického, ale i fyzického. Abyste si o Zlatou neděli mohli opravdu dát nohy na stůl a se svařáčkem v ruce si vychutnávat klid a pohodu, rozdělte si všechny nezbytné aktivity do čtyř skupin, každé pak věnujte jeden týden.

První týden si vyhraďte pro nákup dárků. Jestli nestíháte běhat po obchodech, vybírejte na internetu. Do ničeho jiného se nepouštějte. Nezapomeňte: smyslem vánoc není totálně vás uštvat.

Druhý týden upečte. Nejlépe se peče ve skupince, takže si pozvěte sestru, matku, kamarádku, ať jde práce lépe od ruky. Zaměstnat můžete i děti, rádi pomáhají vykrajovat, slepovat i zdobit cukroví. Jestli nestíháte, kupte ho. Hlavně si s tím nedělejte hlavu.

Třetí týden věnujte úklidu. Už je napečeno, tak se nebude nepořádek roznášet sem a tam po bytě. S úklidem to ale nijak nepřehánějte, umytá okna ani naleštěné kliky vám vánoční pohodu automaticky nezaručují. Raději si vyjděte s rodinou na vánoční trhy, dejte si svařák a klobásku, než abyste celou rodinu štvali velkým úklidem.

Čtvrtý týden je na dodělávky. Zabalte si v klidu dárky. Pusťte si pohádku nebo vánoční písně. Navoďte si doma atmosféru vůní vanilky a skořice. Vyžehlete vánoční ubrusy a zkontrolujte ozdoby, jestli nejsou rozbité a nemusí se dokoupit. A očekávejte Ježíška.