Co vidět a dělat ve Francouzské Guyaně

Území Francouzské Guyany, dnes správné Guyane, se nachází na východním pobřeží kontinentu Jižní Amerika, kde sousedí s Brazílií a Surinamem. Francouzskou kolonií byla od 17. století, na počátku 19. století ji obsadili Britové. Ti na nedalekých ostrovech Les Iles du Salut v letech 1854 – 1935 zřídili trestaneckou kolonii pro těžké zločince (viz kniha nebo film “Motýlek”). Jak vypadá Guyane dnes?

Cayenne

Hlavní město Cayenne docela určitě patří mezi nejkrásnější města Jižní Ameriky. Bylo založeno r. 1637 obchodníky z francouzského Rouenu a v centru ještě stále můžete najít velmi staré historické domy ze dřeva, cihel a slámy. V Cayenne najdete i typickou francouzskou koloniální architekturu. Mezi místa, která byste měli navštívit, patří jistě Place des Palmistes, které vděčí za své jméno královským palmám s velkými rovnými kmeny. Nad nimi se tyčí pevnost Le Fort Ceperou, postavená po příchodu prvních obchodníků v polovině 17. století. Dnes je vojenský prostor návštěvníkům nepřístupný. Pravou kreolskou atmosféru nasajete na místním trhu. Od exotických obchodníků tu nakoupíte čerstvou zeleninu a ovoce, čínské koření, čerstvé ryby, ale i látky a oblečení.

Vesmírné centrum i Ostrovy Vykoupení

Honosný název Les Iles du Salut patří souostroví, kde téměř sto let byla trestanecká kolonie. Ostrov Royal byl určen pro trestance odsouzené z všeobecného práva, Ostrov Saint-Joseph přijímal nenapravitelné galejníky a utečence, kde se dali díky chodníku na střeše mezi mřížemi sledovat, že skutečně jsou v absolutním tichu a samotě. Na ostrově Diable bývali vězněni vzbouřenci a političtí vězni. Díky silnému proudu a velkým vlnám je těžko přístupný, nedalo se z něj tedy uprchnout. Za hlavní město galejí je pak nazývána trestanecká osada Saint – Laurent, založená roku 1857. Dnes je Saint-Laurent malebné městečko s bohatými domy z pevného materiálu, zastřešenými chodbami a dvory a se zahrádkami plnými květů.

Když už se ocitnete ve Francouzské Guyaně, rozhodně byste také neměli minout Vesmírné centrum s prohlídku odpalovacích ramp Ariane 4 a 5 ve městě Kourou. Když budete mít štěstí, zahlédnete i raketu, která se připravuje na start.