Co je kyselina hyaluronová a jak ji využívat
Řada kosmetických přípravků s anti age účinky obsahuje kyselinu hyaluronovou. Není to náhoda, právě tato kyselina je v našem těle skoro všude a je velmi potřebná a nezastupitelná. Průměrný mladý člověk má v těle kyseliny hyaluronové kolem 15 g, s věkem ji ale, bohužel, ubývá. Proto se ji snažíme doplňovat, především do pokožky.
Kde všude v těle byste kyselinu hyaluronovou našli? V pojivové, epitelové i nervové tkáni, v kůži, ve šlachách, svalech a kloubech. Například v kloubech snižuje tření a absorbuje tlakové nárazy. Díky ní má oční sklivec gelovou konzistenci a meziobratlové ploténky mohou nést i větší tělesnou hmotnost člověka.
Co umí kyselina hyaluronová
Nejúžasnější vlastností kyseliny hyaluronové je schopnost vázat na sebe vodu (až tisícinásobek své hmotnosti). Díky tomu hydratuje pleť a zajišťuje pevnost pokožky. Vzhledem k její vysoké viskozitě (vazkosti), která je typická pro roztoky hyaluronanu, představuje kyselina hyaluronová dokonalé „mazivo“ pro klouby, takže se lépe hýbou. Navíc má i hojivé účinky podporuje tkáňovou obnovu transportem kyslíku a živin. Dokáže udržovat tvar tkání a posilovat jejich pnutí. To je důvod, proč je často přísadou krémů proti vráskám.
Jak využívat kyselinu hyaluronovou
Kyselina hyaluronová se dělí na vysokomolekulární a nízkomolekulární, podle velikosti molekul. Ta první, vysokomolekulární, se používá především v plastické chirurgii jako výplň vrásek, vtažených jizev či při zvětšení poprsí. Mnohem častěji se setkáváme s nízkomolekulární kyselinou hyaluronovou, a to v hojivých mastech a kosmetice, která zpomaluje proces stárnutí pleti. Dokáže totiž (díky menším molekulám) proniknout hlouběji do vrstev pokožky, hydratovat ji a obnovit její elasticitu. Zároveň podporuje regenerační proces a tvorbu nových buněk. Nejčastější formou bývají kosmetické výživné gely, které se rychle a efektivně vstřebávají do spodních vrstev pokožky.