Co dělat když se lámou, mastí a vypadávají vlasy

Každá z nás si přeje mít krásné, zdravé vlasy, ale realita je jiná. Přesto můžete svým vlasům pomoci ke zdraví správným přístupem. Základem úspěchu je péče o pokožku hlavy, protože právě tam vše začíná. Pro začátek si uvědomte, jaký typ vlasů máte a s jakými problémy se potýkáte. Kvalita vlasů je částečně ovlivněná geneticky, ale především rozhoduje životní styl a péče, kterou vlasům dopřáváte. Pokud jsou vlasy suché nebo naopak mastné, či nadměrně vypadávají, lámou se, v péči je očividně něco špatně.  

Vlasům kromě nevhodně zvolené kosmetiky a špatné životosprávy škodí i fén, časté barvení vlasů a nejrůznější stylingové přípravky. Jenže co dělat, když všechna tato doporučení dodržujete a vlasy stále nevypadají zdravě? Zkuste recepty našich babiček.

Mastné vlasy

Ke snížení tvorby mazu ve vlasové pokožce perfektně pomůže odvar z rozmarýnu lékařského, kopřivy, břízy, mateřídoušky, řeřichy nebo jahodníku.

Rozmarýn kromě zmírnění tvorby mazu podporuje růst a dobré rozčesávání. Navíc vlasy přirozeně ztmavuje a proto pokud máte vlasy světlé a chcete si je zachovat, bude lepší sáhnout po kopřivě, která má také velmi dobré účinky na mastné vlasy, ale kromě toho také na lupy, zmírňuje vypadávání, podporuje růst a lesk vlasů. Stejně tak nám pomůžou všechny ostatní výše zmíněné bylinky.

Vypadávání a lámání vlasů

Proti vypadávání a lámavosti vlasů můžeme použít odvar z rozmarýnu lékařského, neshodice, vitánie snodárné, levandule, kopřivy, šalvěje a nebo třeba přesličky rolní. Zmíněné bylinky pomohou kromě vypadávání a lámání také k výraznému zpevnění vlasů. Přeslička rolní kromě toho pomáhá i na nadměrné maštění pokožky. Neshodice vyživuje vlasové kořínky a dodává jim potřebnou sílu. Vitánie snodárná podporuje prokrvení pokožky hlavy a vyživuje jak vlasové kořínky, tak i samotné vlasy.

Proti padání vlasů pomůžou i vitamíny.

Vitamín C udrží organismus zdravý a poslouží tedy zároveň jako prevence proti padání vlasů. Vitamíny B podpoří vývoj a dobrou kondici pokožky i samotného vlasu. Nejdůležitější pro vlasy jsou vitamíny B2, B5 a B6. Vitamín B2 udržuje vitalitu vlasů a chrání je. Vitamíny B5 a B6 chrání vlasy před lámavostí a padáním vlasů.