Cestování – dovolená Slovinsko

Slovinsko je jedním ze států bývalé Jugoslávské federace, který leží na pobřeží jaderského moře. Jeho sousedy jsou Itálie, Rakousko, Maďarsko a Chorvatsko a stojí za zmínku, že kdysi patřilo k rakousko – uherské monarchii. 

Na území Slovinska, které je ještě o něco menší než Morava, se nachází historické země Korutansko, Štýrsko a Kraňsko. Kromě přímořských pláží zde najdete hory i jezera, zajímavou architekturu i města, kudy kráčela historie. Je škoda, že většina Čechů tudy jen projíždí do Chorvatska. Slovinsko totiž má co nabídnout všem, kdo se sem vydají na dovolenou.

Při toulkách tohoto krásného státu autem je nutná na některých cestách dálniční známka Slovinska.

Dovolená u moře

Slovinsko patří k nejbohatším zemím v regionu a turistům nabízí velmi kvalitní služby. Jeho pobřeží je sice dlouhé méně než 50 km, řada mořských letovisek vám tento fakt ale plně vynahradí. Asi nejkrásnější je městečko Piran s typickou středomořskou atmosférou, s hospůdkami s rybími specialitami a s úzkými uličkami. Nedaleko Piranu leží luxusní letovisko Portorož, plné hotelů, restaurací, kasin a diskoték. Toto jadranské “Monte Carlo” uspokojí i nejnáročnější klientelu.

Tipy na výlety

Vzhledem k tomu, že Slovinsko je malá země, je to všude kousek. Pokud vás omrzí povalování napláži, objevte i další krásy Slovinska.

Triglav

Na většině slovinského území se nachází hory. K nejnavštěvovanějším patří Julské Alpy, kde najdete Triglavský národní park a  také Triglav, nejvyšší vrchol Slovinska. Výstup mezi body Aljažev dom – Triglavski dom se dá zvládnout během jednoho dne a stojí za to.

Bled

Tohle jezero nesmíte minout. Leží na úpatí Julských Alp a jeho krása je až mystická. Ne nadarmo je jezero ui Bledský hrad nejfotografovanějším místem Slovinska. Až tu budete, nezapomeňte ochutnat místní sladký dezert “kremna rezina” neboli „kremšnita“. Zkušené hospodyňky jistě uhodly, že jde o u nás také oblíbený zákusek „kremeš“.

Kras

V jihozápadní části Slovinska se nachází území bohaté na jeskyně. Nejznámější je Postojna, do níž vás doveze 140 let starý turistický vláček. Mezi místní atrakce patří jeskynní mlok, který se dožívá až 100 let a vydrží bez jídla i 8 roků.