Baret – dopřejte vašemu šatníku kousek francouzské módy

Možná tomu nebudete věřit, ale baret je starý asi tak tisíc let. Dřív ho ale nosili hlavně dělníci, zemědělci, a postupně také umělci. Vytvářely se z plsti a ta dobře odolávala povětrnostním vlivům, proto se baret hodil všem, kteří pracovali venku.

Módní trend z baretu udělaly francouzské ženy někdy na počátku minulého století. od té doby se baret neustále vrací. V současné době asi není módní ikona, která by neměla aspoň jeden kousek ve svém šatníku.

Jak napodobit francouzský styl

Baret lze dokonale sladit téměř s každým outfitem, což je jeho prokazatelná výhoda. Můžete v něm být elegantní,  podtrhnout ležérní „casual styl“, ale stejně tak ho můžete skloubit se sportovním outfitem. Jen musíte vědět, jak ho správně nosit.

Jestli chcete být opravdu po francouzsku šik, noste baret zešikma. Volně posazený přes čelo s několika prameny vlasů z ofiny splývajícími podél tváře, působí velmi žensky, ale přirozeně – nepřekombinovaně. 

Jaký baret si vybrat

Při výběru se rozhodně nijak neomezujte, v nabídce je tolik vzorů a barev, že si hravě vyberete takové, které s vámi korespondují. Barety si kupte hned v několika barevných variantách, věřte že si vás rychle podmaní. A přestože v posledních letech oživily baret módní značky, jako je například Dior, není nutné vynakládat na jejich pořízení závratné sumy. Francouzskou šik parádu uděláte i v levnějším kousku, vždycky víc záleží na tom, jak ho nosíte.

Barva baretu by (podle doporučení stylistů neměla být stejná jako vrchní část oblečení. Nebojte se kombinací a kontrastů – pořiďte si baret v barvě bot, rukavic nebo šály. Ze vzorů jsou trendy třeba zvířecí, nosí se i různé ozdůbky: perly, spony nebo štras. Naprosto originální je pak outfit na večírek doplněný baretem. Pro takovou příležitost jsou úplně top sametové barety se síťkou, s broží nebo zdobené flitry.