Barcelona: Město, které vás uchvátí svou architekturou

Jestli plánujete cestu do Španělska, neměli byste minout katalánskou metropoli Barcelonu. Město, už navždy spjaté se slavným architektem Antoni Gaudím, vás na první pohled naprosto uchvátí, stejně jako miliony turistů před vámi. 

Barcelona leží na východě Španělska, celkem nedaleko hranice s Francií, na pobřeží Středozemního moře, zvaného v těchto místech Costa Brava (Divoké pobřeží). Kromě slavného fotbalového klubu, skvělých restaurací s tradičními jídly a slunného přístavu tu na vás čeká spousta skvostných architektonických památek od dob starověkého Říma po období Gaudího.

Barri Gotic

Nejstarší částí města je El Gotic (také Barri Gotic neboli “Gotická čtvrť), kde se nachází soubor staveb ohraničený římskými hradbami, spoustu gotických památek z dob největšího rozkvětu Barcelony, s gotickou katedrálou sv. Kříže a sv. Eulálie a náměstím Plaça del Rei, kde najdete Palau del Lloctinent, palác místokrále z 16. století a kde stojí muzeum historie města, v jehož podzemí si můžete prohlédnout vykopávky z římského období.

V městské čtvrti Ribera, jejíž ulice se křižují v pravých úhlech, vede ulice Montcada, která existovala již ve 12. století a bydlely v ní nejmocnější šlechtické rodiny města. V palácích Palau Aguilar a Palau del Baró de Castellet (z 15. století) dnes najdete Picassovo muzeum.

Geniální stavby Antoni Gaudího

Při návštěvě Barcelony nejde minout a nevšimnout si originálních staveb postavených podle slavného architekta Gaudího. Přehlédnout se rozhodně nedá nejznámější stavba, chrám Sagrada Familia, která dosud není dokončena. Staví se od r. 1883 jen z darů, proto práce pokračují pomalu. Přesto už se stavba s osmi vysokými štíhlými věžemi stala dominantou města. Dalšími jeho známými stavbami jsou secesní Dům Batlló a Dům Milà (také La Pedrera), který byl poslední světskou stavbou Gaudího.

Na svahu hory Turó del Carmel, směrem k moři, se nad Barcelonou nachází rozlehlý Park Güell, pojmenovaný podle průmyslníka, který si u Gaudího projekt zahradního města podle anglického vzoru objednal. Projekt se sice nepovedl podle jeho představ, od r. 1926 se zde ovšem nachází úchvatný městský park