6 rad, jak dosáhnout vyššího platu

Vzpomenete si, kdy naposledy vám šéf zvedl plat? A přitom možná patříte k těm nejlepším zaměstnancům v týmu, k těm, kdo pracují efektivně, přinášejí stále nový vhled a nápady.

Dvě třetiny Čechů se neumí prodat a nedokážou si říct o zvýšení platu.Svou roli v tom hraje strach z odmítnutí nebo dokonce ze ztráty zaměstnání. Někomu je prostě jen trapné bavit se o penězích, často proto, že k tomu byli vedeni výchovou.

Sedávej panenko v koutě…

Dnes vás rozhodně nikdo nikde hledat nebude. Pokud se sami nepostaráte o to, aby si vás vedení všimlo, může se snadno stát, že plat zvednou někomu jinému. Svět nepřeje skromným, byť výkonným pracantům, kteří se neumí přihlásit o svoje.

Prezentujte dostatečně svou práci

Pryč s falešnou skromností, ukažte, jak je vaše práce pro firmu důležitá, dejte jim o sobě vědět. A nebojte se, že byste za takovou “drzost” mohli práci ztratit – vedení společnosti jistě dojde, kolik by stálo vyškolení nového pracovníka na stejnou úroveň, jaké dosahujete vy.

Znejte svou hodnotu

Měli byste mít představu o mzdách na podobné pozici i v jiných firmách a lokalitách. Orientujte se samozřejmě na horní hranici v oboru a té se snažte dosáhnout. Když si budete vědomi ceny své práce, zvedne se vám automaticky sebevědomí a tato změna na vás bude hodně rychle znát.

Buďte dobrým duchem týmu

Pochopitelně to je snazší, jestliže vás vaše práce opravdu baví. Pak vám nebude zatěžko povzbuzovat své kolegy, ukazovat, jak zajímavé vám vaše úkoly připadají a celkově svoji velkou loajalitu s firmou. Neizolujte se od kolegů, je důležité udržovat si s nimi dobré vztahy. Kdyby vás vnímali negativně, mohl by vás šéf brát za velkého individualistu. A ty nemá nikdo moc rád.

Žádost si správně načasujte

Nejlepší doba na žádost o zvýšení platu je úspěšně uzavřený úkol, na němž jste pracovali. Také vzrůstající prosperita společnosti či získání významné zakázky pro vás může být vodítkem. Rozhodně si nežádejte o zvýšení mzdy, když má firma finanční potíže.

Správné důvody jsou esa v rukávu

Svou žádost podpořte argumenty, ovšem takovými, které přinesou prospěch firmě. To, že musíte splácet hypotéku nebo leasing, pro šéfa není zrovna silným motivem.

A jestli chcete opravdu uspět, jednejte s vedoucím, když je v dobré náladě. Naštvaný nebo pod tlakem vaši žádost nejspíš smete ze stolu ihned.