5 nejnavštěvovanějších evropských metropolí

Statistiky různých společností se sice v detailech liší, naprostá většina průzkumů se ale shoduje v tom, jaká evropská města patří mezi pět nejvíc navštěvovaných turisty. Jejich seznam jistě ani vás nepřekvapí, patří k těm největším perlám, kterými se může evropský kontinent pyšnit.

Pokud rádi cestujete a tyto metropole jste ještě nenavštívili, rozhodně to napravte. Těmito městy šly dějiny evropské civilizace, což dokládají nádherné architektonické a kulturní památky. A život v nich pulzuje dál.

Londýn

Hlavní město Spojeného království Velké Británie bývá velmi často na špičce nejnavštěvovanějších evropských metropolí. Se svými více než 8 miliony obyvatel patří také k největším městům Evropy. Nachází se zde zajímavé památky, jako je slavný Big Ben, Tower Bridge, Tower of London, katedrála sv. Pavla a samozřejmě Westminsterský palác, kde žije královská rodina.

Paříž

Další slavná metropole, která se nachází mezi TOP 5 nejnavštěvovanějšími, je francouzská Paříž. Město s bohémskou atmosférou už po staletí přitahuje umělce ze všech koutů Evropy, turisté samozřejmě nejsou nijak pozadu. Ze zajímavých míst jmenujme alespoň Invalidovnu, Louvre, Montmartre, Vítězný oblouk či nepřehlédnutelnou Eiffelovu věž. A pokud vám nebude stačit denní exkurze po památkách, nezapomeňte večerní kabaret v Moulin Rouge.

Istanbul

Možná se zdá, že turecký Istanbul do seznamu nejnavštěvovanějších měst Evropy nepatří, ale opak je pravdou. Nejen, že jde o jediné velké turecké město na území evropského kontinentu, je to navíc metropole bývalé Východořímské a později Byzantské říše (pův. Konstantinopol). Město na obou březích Bosporského průlivu je plné nádherných orientálních památek, například chrám Hagía Sofia, sultánova rezidence palác Topkapi, Tulipánová mešita nebo mešita Sultan Ahmed či Konstantinův sloup, nejstarší stavební dílo ve městě z r. 330.

Řím

I přes nový zákaz sezení na Španělských schodech pod pokutou až 400 eur patří Řím a jeho skvostné památky k nejkrásnějším městům na světě. Není divu, město je obydleno nepřetržitě od dob antických a řada staveb se z této doby zachovala dodnes. Za další zájem o město vděčí i městskému papežskému státu Vatikán, kam ročně míří miliony návštěvníků. A ti přirozeně navštěvují i italské hlavní město.

Praha

Je jistě potěšitelné, že do první pětice nejnavštěvovanějších měst Evropy patří i naše Praha. O jejích nádherných architektonických památkách v čele s katedrálou sv. Víta, Václava a Vojtěcha v areálu Pražského hradu není třeba se široce rozepisovat. Známe je všichni.