5 nejkrásnějších měst Evropy

Evropa je plná krásných měst s historickými památkami i jiných kulturních, technických či přírodních zajímavostí. Je to především většina hlavních měst evropských států, která se postupně rozšiřovala, takže se v nich snoubí různé architektonické styly a vytvářejí jedinečnou atmosféru a kolorit měst.

Náš výběr pěti nejkrásnějších měst Evropy nebude striktně podle oficiálních průzkumů, budeme se víc řídit subjektivními poznatky. A tak se v našem seznamu neobjeví ani Paříž, ani Řím, dokonce ani Praha, přestože právě tato tři města jsou tradičně uváděna na prvních třech místech všech možných žebříčků.

Benátky

Každoročně navštíví toto severoitalské město na 12 milionů turistů z celého světa, aby se prošli nádherným historickým centrem vystavěném na mělké laguně a projeli se v gondole po 400 kanálech mezi jednotlivými bloky budov. Nejslavnější památkou je jistě Dóžecí palác a kostel sv. Marka.

Amsterodam

Další město, které nás suchozemce fascinuje až neuvěřitelnou blízkostí moře, je nizozemská metropole Amsterodam. Kanály v tomto městě pochází ze 17. století a jsou zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. I historické centrum města je ze stejného období, tedy z 16. – 17. století a pohled na ně je velkolepý. Současný Amsterodam je multikulturní město a je znám svou tolerancí vůči velmi pestré skladbě obyvatel.

Barcelona

Je řada krásných měst na území španělského království, především ta s pozůstatky po přítomnosti Maurů. Jedním z nejkrásnějších španělských měst je Barcelona s architektonickými skvosty Antonia Gaudího, například chrám Sagrada Famíia. Kromě mnoha historických památek a muzeí najdete ve městě i velké množství parků, kde si můžete odpočinout od sálajícího slunce. Nebo navštívíte některou z městských pláží.

Budapešť

Město na Dunaji je bohaté nejen na historické památky, ale také na termální lázně. I Budapešť je známá svými parky a městskou zelení, útulnými kavárničkami i rybářskými csárdami. Mezi pamětihodnosti maďarské metropole patří známá budova parlamentu, Královský palác, socha Svobody na vrchu Gellert, Matyášův chrám, Rybářská bašta a další.

Riga

Hlavní město Lotyšska (viz foto) je jedním z bývalých hanzovních měst a jako takové bývalo velmi bohaté. Dokládá to řada úchvatných stavebních památek – od románského stylu po současnost. Na pravém břehu řeky Daugavy najdete historické jádro a nejkrásnější secesní stavby, které se dají směle přirovnat například k Vídni. Na levém břehu se pak rozrůstá Riga moderní, se stejně zajímavými stavbami.