5 míst, která se vyplatí navštívit na Velikonočním ostrově

Velikonoční ostrov leží v Tichém oceánu ve východní části Polynésie, asi 3600 km od pobřeží Jižní Ameriky. Patří pod správu Chile a v domorodém jazyce se nazývá Rapa Nui – “Velká země”. Neobvyklý název dal Velikonočnímu ostrovu nizozemský mořeplavec Jacob Roggeveen, který ho pro Evropany objevil na Velikonoční neděli v roce 1722.

Pro nás je Velikonoční ostrov jistě zajímavý především svými typickými monolitickými sochami moai, které zpopularizoval český inženýr Pavel Pavel, jemuž se povedlo objasnit, jak s nimi domorodci pohybovali. Co zajímavého tedy pro nás velikonoční ostrov přichystal?

Ahu Tongariki

Ahu Tongariki je jedno z nejznámějších míst na Velikonočním ostrově, protože právě zde se nachází v řadě 15 soch moai. Úchvatný zážitek je návštěva tohoto místa při východu slunce.

Rano Raraku

Kráter Rano Raraku je místo, kde všechny sochy moai vznikly. Byly vytesány ze skály v jednom neporušeném kuse, o čemž svědčí spousta soch v různých stádiích výroby, které se zde stále nachází, protože nebyly nikdy dokončeny.

Terevaka

Sopka Terevaka je se svou výškou 507 m n.m. nejvyšším vrcholem Velikonočního ostrova. Určitě byste si neměli nechat nádherný výhled do všech světových stran, který sopka poskytuje. Na vrchol se dostanete pohodlně pěšky, nebo si můžete zapůjčit koně.

Anakena

Pláž Anakena leží na severu ostrova. Zde se údajně už v 1. tisíciletí vylodili první Polynésané, kteří ostrov osídlili. Písčitá pláž je jedním z mála míst s dobrým přístupem k moři, většinou je totiž pobřeží strmé, s obtížnými útesy.

Vesnice „ptačích mužů“

Velmi zajímavým místem je vesnice Orongo, ležící na úpatí vulkánu Rano Kau. Oceníte tu úchvatný pohled do vnitrozemí, na Tichý oceán i na jezero na dně kráteru. Za své jméno osada vděčí soutěži, která se zde pořádala vždy na jaře a v níž muži museli doplavat na vedlejší ostrůvek Mutu Nui pro vejce tam hnízdícího ptáka. Ten, kdo připlaval zpátky jako první, stal se na rok „Ptačím mužem“ – získal tak obdiv ostrovanů i bohů.