Zlatá svatba

Když spolu manželský pár v dobrém i ve zlém vydrží bok po boku padesát let, je rozhodně co slavit. Padesátiletému výročí sňatku říkáme zlatá svatba a často je dobrou příležitostí pro obnovení slibu, vzájemné poděkování a hlavně pro setkání celé rodiny a blízkých přátel.

I zastupitelstvo obce se obvykle při takové příležitosti angažuje a pomáhá rodině připravit důstojný obřad. Protože, co si budeme povídat, párů, co spolu vydrží 50 let, je už dnes poskrovnu.

Jak oslavit zlatou svatbu

To, že se manželé vzájemně podporují už 50 let, zasluhuje obdiv. Jestli se chcete chopit organizace oslavy, svolejte všechny rodinné příslušníky, žijící přátele a kolegy oslavenců a podle počtu zúčastněných včas zarezervujte místo, kam se všichni vejdete.

Jestliže si oslavenci budou přát obnovení svatebního slibu, zajistěte termín v obřadní síni nebo oddávajícího úředníka (případně zástupce církve). Dohoďnete si v rodině, kdo pomůže s výzdobou a s občerstvením, případně využijte služeb svatební agentury nebo cateringové společnosti. Počítejte s rozpočtem stejným, jako má svatba klasická, a to včetně darů.

Dary ke zlaté svatbě

Bývá tradicí, že manžel dává své ženě dárek z materiálu podle názvu výročí, v tomto případě tedy zlatý šperk. Totéž samozřejmě může udělat i manželka. Ostatní oslavenci se buď dohodnou na společném daru vyšší hodnoty – to obvykle v rámci rodiny, nebo přinesou něco menšího každý sám za sebe. V tom případě se samozřejmě hodí květiny, dobré archivní víno, výběrové pochoutky v dárkovém koši, ale i vouchery na masáže a podobně.

Při organizování oslavy zlaté svatby pro manžele můžete využít svíticí písmena, které je jistě potěší a díky tomu mohou vzniknout i krásné fotky.

Jestliže chcete rodičům či prarodičům darovat něco hodnotnějšího, velmi vhodný je zahraniční zájezd, který jim věnujete jako “svatební cestu”. Destinaci vybírejte s ohledem na věk a zájmy vašich oslavenců, například poznávací zájezd do země, kterou vždycky chtěli navštívit nebo pobyt na místě, kde trávili své líbánky.