Sendvičovač – výběr, parametry a proč mít jeden doma

Teplý křupavý toust je skvělou snídaní, svačinkou i večeří. Při jeho přípravě se dají zpracovat různé zbytky uzenin i sýrů, můžete si místo toustového chleba zapéct třeba starší pečivo a tím zabránit zbytečnému plýtvání. Takový sendvičovač je hodně dobrý pomocník v kuchyni. Zvlášť, když toho umí víc, než jen zapéct dva plátky toustového chleba se sýrem, šunkou a troškou kečupu.

Nejnovější sendvičovače (nebo také toustovače) mohou mít i další funkce, které při přípravě pokrmů využijete. Hravě si tak doma připravíte panini, wafle, zapékané tortilly a nebo dokonce grilované maso či zeleninu, pokud si vyberete model s výměnnými plotýnkami. Takový sendvičovač už více méně nahrazuje i kontaktní gril či vaflovač.

Podle čeho vybírat sendvičovač

Je samozřejmé, že kombinované sendvičovače budou mít vyšší cenu, než jednoduché modely. Na druhou stranu pořízením toustovače s vyměnitelnými plotýnkami získáte tři pomocníky v jednom, takže ve výsledku stejně ušetříte. A jaké jiné parametry byste mli sledovat, než se rozhodnete pro konkrétní model?

V první řadě se zamyslete, kolik toustů najednou budete potřebovat udělat. Jestli jste větší rodina, asi by bylo lepší pořídit si model s plotýnkami na čtyři tousty. pro jednotlivce či pár postačí úplně sendvičovače na dva tousty. Tady se ale nespalte – některé modely jsou tak malé, že tam dva plátky chleba vedle sebe nedáte.

Rozhodnout se musíte i mezi toustovačem teflonovým či keramickým. Každý materiál má svá pro i proti. U teflonu musíte být opatrní při výběru nástrojů (používejte ideálně dřevěné), keramické plotýnky jsou křehké a mohou se z nich odštípnout kousky.

Někdo možná bude vybírat i podle tvaru sendvičů – plotýnky mohou být ve tvaru kostky či trojúhelníku. A pochopitelně nás bude zajímat množství dalších funkcí: časovač, bezpečnostní zavírání, regulace teploty nebo například protiskluzové nožičky.