Zkrášlete si domov různými sukulenty. Které z nich znáte?

Sukulenty jsou dužnaté rostliny, které vás sice nebudou vždy těšit pestrými květy, za to vám ale neuschnou, když je zapomenete zalít. Tyto zvláštní rostliny totiž dokážovu ve stonku i v listech zadržet vodu a přežít i v poušti. Aby se jim u vás dařilo, postačí jim místo s dostatečným světlem a občasná sprška.

Sukulenty jsou originální dekorací pro interiéry a zkrášlí i váš domov. Vybrat si můžete z řady druhů, které se liší tvarem i barvou listů, velikostí či tvarem kmene. A některé z nich přecejen i krásně kvetou (kosmatcovité, šruchy i kaktusy). Mezi jakými sukulenty můžete vybírat?

Kaktusy

Úplně nejznámější čeledí sukulentů jsou kaktusy (Cactaceae). Tyto rostliny různých velikostí a tvarů jsou velmi oblíbenou pokojovou rostlinou, protože jsou velmi dekorativní a naprosto nenáročné. Kaktusy se vyznačují mohutným kmenem a absencí listů – ty se proměnily v pichlavé trny (existují ale i beztrnné kaktusy (například Ariocarpus, Blossfeldia nebo Lofofora). Kaktusy kvetou jen krátce, za to mají nádherné květy.

Pryšce

Dalšími sukulenty, které jsou kaktusům velmi podobné, jsou některé druhy pryšců (Euphorbiaceae) s trnitými sukulentními stonky. Od kaktusů se pryšce liší květenstvím a párovými trny. Mezi nejznámější sukulentní pryšce patří kulovitý pryšec (Euphorbia meloformis) nebo sloupcovitý pryšec (Euphorbia avasmontana)

Tlustice, netřesky, kolopejky

Dalšími oblíbenými sukulenty pro pěstování v interiéru je čeleď tlusticovitých (Crassulaceae). Sem patří nejen tlustice, ale i dužnatky, rosulárie, kolopejky (neboli Kalanchoe) a netřesky či netřeskovce. Všechny tyto rostliny vypadají velmi dekorativně a často se zasazují do nádob v kombinacích, jako sukulentní krajinky.

Zdravá aloe

Vyjmenovat všechny sukulenty je nemožné, mnoho čeledí rostlin má své sukulentní příbuzné. Jednu rostlinu ale zapomenout nesmíme, a tou je aloe z čeledi asfodelovité (Asphodelaceae). Kromě toho, že je aloe zajímavou dekorací (hlavně v době, kdy kvete žlutými, oranžovými, růžovými nebo červenými trubkovitými květy), je to rostlina léčivá. Ve třetím roce života aloe můžete dužinu jejích listů použít k hojení ran nebo třeba na žaludeční potíže.