Provence domácnost voní levandulí a vypadá elegantně

Provence je oblast v jihovýchodní Francii typická lány kvetoucí levandule, jejíž vůně se nese vzduchem do daleka. Proto není divu, že tato romantická lokalita, jež vypadá opravdu kouzelně a pohádkově, se stala inspirací pro stejnojmenný bytový styl. Jak si podle něj zařídit svůj domov? Jaký nábytek v něm má své čestné místo, co nesmí chybět v kuchyni a jaké doplňky jsou šťastnou volbou?

Provence styl bydlení provoní domov levandulí a vnese do něj slunce

Francouzská Provence je nádherná, romantická, slunná, pohádková i elegantní. Přesně taková je také domácnost zařízená v tomto stylu. Neodmyslitelnou součástí domova zařízeného v tomto francouzském stylu jsou kytice čerstvé i sušené levandule. Jaké další prvky jsou v interiéru inspirovaném Provence zcela nezbytné?

Kvalitní, elegantní i zcela funkční Provence nábytek

Provence nábytek je stejně jako ostatní francouzský nábytek zcela funkční, kvalitní, elegantní a s důrazem na detail. Nejčastěji se vyrábí v bílém provedení, protože právě bílá barva krásně ladí s typickou fialovou barvou levandulí. Židle v Provence stylu bývají opatřeny žebříkovými opěradly a látkovými sedáky, zásuvky skříní zase ozdobnými kovovými úchyty a typická je také patina.

Luxusně zařízená kuchyně je v Provence domově nutností

Protože francouzská gastronomie je celosvětově vyhlášená, součástí domovů zařízených v Provence stylu by měly být také luxusní jídelní stoly. Kde jinde byste si totiž mohli vychutnat hrnek kávy, croissant, otevřít láhev vína s partnerem či se oddávat pojídání pokrmů připravených z čerstvých sezónních pokrmů?

Doplňky, které nesmí v domácnosti podle Provence chybět

Velkou roli při zařizování domova hrají samozřejmě také doplňky. Kromě levandule, Provence nábytku a špičkově zařízené kuchyně do interiéru podle francouzského stylu patří také:

  • svícny,
  • lampičky,
  • proutěné koše,
  • fialové a bílé doplňky,
  • plátěné závěsy na oknech,
  • vázy s čerstvými i sušenými květinami.

S množstvím doplňků to ale nepřehánějte a držte se pravidla, že méně znamená někdy více. Typickým rysem Francouzů je totiž dobrý vkus a elegance, což je něco, co by mělo vyzařovat z Provence domácnosti. To, že se jedná o spíše venkovský styl bydlení totiž rozhodně neznamená, že by neměl být doladěn k dokonalosti a působit čistě, vznešeně a šik.

Domov zařízený ve stylu Provence je typické hojným výskytem bílé a fialové barvy, vůní čerstvé i sušené levandule ve vzduchu a samozřejmě také kvalitním francouzským nábytkem. Patina, bílý nábytek i ozdobné kovové úchyty na dvířkách od skříně a šuplíků jsou těmi vhodnými detaily, jenž není radno podceňovat.