Proč byste neměli zanedbávat pitný režim?

Pitný režim je velmi často diskutovaným tématem. I když se toho o něm napsalo už mnoho a hodně toho bylo řečeno, stále je mezi námi velké procento lidí, kteří pitný režim vědomě podceňují. Přitom se nejedná o věc, která by nás měla v běžném životě nějak zásadně omezovat nebo nám život komplikovat. Ba naopak dodržování pitného režimu by se mělo stát naší nedílnou součástí. Děláme to přeci pro své zdraví!

Dodržujete pitný režim?

Naše tělo je ze 70 % složeno z vody. To ví každé malé dítě, vždyť těmto vědomostem se děti učí již na základní škole. Hodně lidí se domnívá, že pije tak akorát, zkrátka podle toho, jak si jejich tělo říká. To ale není dobrý nápad, protože je dokázáno, že dospělý člověk nemá tak často žízeň a když už tento pocit přijde, bývá to zpravidla až ve chvíli, kdy je tělo mírně dehydratované. Spoléhat se tedy pouze na signály těla není na místě.

Co může způsobit nedostatek vody?

Až žalostně mnoho lidí si neuvědomuje, co vlastně může nedodržování pitného režimu napáchat za škody. Ve skutečnosti může i drobná dlouhodobá dehydratace způsobit celou řadu zdravotních problémů – například bolesti hlavy či ztrátu koncentrace.

Kolik byste toho měli vypít?

Podle odborníků by měl dospělý člověk denně vypít asi 2,5 l tekutin. Jedná se pouze o orientační číslo, protože se potřeba vody zvyšuje vzhledem k činnostem, které provádíme. Když sportujeme, potřeba vody se logicky zvyšuje. Denní množství tekutin se liší i podle váhy věku a počasí. V zimě toho během dne vypijete mnohem méně než v horkém letním dnu. Ukazatelem dostatečného pitného režimu může být vaše moč. Pokud pijete správně, bude mít světle žlutou barvu. Naopak při nedostatečném pitném režimu bude barva moči tmavší, což znamená, že organismus není dostatečně zásoben vodou.