Jak si chránit své zdraví při práci z domu?

Zdroj: Pixabay.com

Předcházejte bolestem zad, nadváze nebo zhoršenému zraku. Pomůže kompaktní běžecký pás nebo zajímavé appky.

Možnost home office začíná být čím dál populárnější, nejen u samotných zaměstnanců, ale také zaměstnavatelů. Pomohla tomu i současná situace způsobená pandemií nového koronaviru, kvůli které byli lidé nuceni zůstat doma zavření několik měsíců. Po této zkušenosti výhody práce z domu, zdá se, pochopili i samotní zaměstnavatelé a postupně upouští od striktních pravidel na docházení do kanceláří.

Práce z domu má řadu pozitiv. Bohužel, ale přináší i různá negativa, a tím je i neustále sezení u počítače, které způsobuje bolesti krku, ramen, beder, hlavy nebo končetin, zhoršení zraku nebo dokonce přibírání. Pokud i vy pracujete často u počítače a z domu, snažte se těmto zdravotním problémům předcházet.

Pravidelně jezte a pijte díky připomínkám v telefonu

O důležitosti kvalitní stravy a pravidelného pitného režimu se mluví neustále, přesto na to člověk pracující z domu lehce zapomene. Proto je nejlepší si nastavit do vašeho mobilu, počítače či chytrých hodinek, kdy se napít nebo kdy je čas na malou svačinku, abyste potom večer neměli pocit, že musíte spořádat celou ledničku.

Pokud jde o dodržování pitného režimu, v dnešní době už existují chytré aplikace, které vám připomenou, kdy je třeba se napít a jaký objem. Mezi ty, které jsou dostupné v App Storu i v Google Play, patří, například, Aqualert nebo Water Minder, která už ale pro iPhone stojí skoro pět dolarů. V Androidu jej můžete mít s reklamami zadarmo.

sklenice vody
Pravidelný pitný režim je základ. Zdroj: Pixabay.com

Podobné aplikace existují také na připomenutí toho, kdy a co jíst. Tyto programy jsou však už většinou dražší (stojí kolem 10 dolarů), protože vám rovnou sestaví i celý jídelníček, takže jsou dobré i pro ty, kteří chtějí shodit nějaké to kilečko. Pokud si ale nechcete nic zbytečně stahovat, zkuste si dát jenom do telefonu připomínku, která vás každé tři hodiny upozorní, že je dobré něco malého sníst. Nezapomeňte na kvalitní snídani a večer si dejte poslední jídlo přibližně dvě hodiny před spaním, to už by však mělo být jen lehké.

Malý běžecký pás vás rozhýbe i při práci

Pohyb chybí během práce z domu snad nejvíce. Nemáme ani potřebu, zvednout se ze židle. Naštěstí moderní technologie mají řešení už skoro na vše. Pokud nemůžete z domu nebo se vám jednoduše pohyb venku už nevejde do vašeho pracovního a rodinného rozvrhu, využijte například kompaktní běžecký pás, díky kterému se můžete pohybovat i před počítačem, pokud máte stůl, který se dá zvednou do vyšší polohy.

Samozřejmě, běh při práci asi hned tak každý nezvládne, ale kvalitní běžecký pás je možné nastavit také na pomalou rychlost. To znamená, že před obrazovkou můžete jen pomalu pohybovat nohama, jako při chůzi. Případně můžete využít krátkou pauzu mezi jednotlivými pracovními úkoly a meetingy a pořádně se, díky vyšší rychlosti, proběhnout. Šetříte tak čas a také svoje tělo.

Běžící přístroj

Běhat můžete jednoduše i doma u počítače nebo televize, díky kompaktnímu běžeckému pásu. Zdroj: Electronic.star

Kompaktní běžecký pás má tu výhodu, že není tak objemný, jako ten co máte v posilovně, a po cvičení ho díky kolečkům zasunete zpět pod gauč nebo pod postel. Posilněte svůj kardiovaskulární systém i celé tělo, zlepšíte si výdrž a hlavně se zbavíte přebytečného napětí. Dnes už existují různé druhy těchto minimalistických běžeckých pásů, takže si můžete vybrat podle preferencí bez držátka, s držákem a s nejrůznějšími funkcemi.

Ulevte očím i zádům díky správnému posedu

Dalším palčivým problémem práce u počítače jsou unavené nebo dokonce poškozené oči. V tom nejhorším případě totiž už ráno po probuzení hned koukáme do mobilu, pak se přesuneme k počítači, a večer zase k mobilu nebo k televizi. Naše oči tak v podstatě koukají jenom do blízka, kromě toho, že si takto ničíme zrak, bolí nás z toho i záda. To všechno může způsobovat špatné osvětlení, jas digitální obrazovky, nesprávná vzdálenost od obrazovky, ledabylý posed, neléčené problémy se zrakem a zády…

Žena za notebookem

Nesprávný posed může ublížit našim očím i zádům. Zdroj. Unsplash.com.

Pokud si uvědomujete, že dáváte svým očím zabrat, zkuste dodržovat následující pravidla.

  • Nastavte si obrazovku tak, aby se v ní neodráželo žádné světlo.
  • Seďte rovně a zkontrolujte si, zda se při pohledu na obrazovku díváte spíš nahoru nebo dolů. Správně je pozice při pohledu dolů. Pokud dáváte oči nahoru, upravte si pozici displeje nebo vaší židle.
  • Vzdálenost hlavy od obrazovky by měla být cca 40 cm, v případě velké obrazovky až 50 cm.
  • Chodidla byste měli mít ploskami na zemi.
  • Alespoň jednou za hodinu si udělejte deseti- až patnáctiminutovou přestávku. Nekoukejte během ní do mobilu, ale protáhněte se, dejte si ruce nad hlavu a zkuste se podívat očima nahoru, dolů, doleva doprava, aby se procvičily i ty.
  • Snižte jas displeje – pokud si před obrazovku umístíte klasický bílý papír, neměla by být obrazovka světlejší jako tento list. Pokud je jasnější, snižte jas tak, aby měla obrazovka přibližně stejnou barvu jako papír.
  • Pořiďte si kvalitní, moderní obrazovku, která nebude blikat.
  • V případě přetrvávajících problémů vyhledejte oftalmologa.

Pokud se zaměříme na oči, je dost dobře možné, že se uleví také vašim zádům, krku a ramenům. Nesmíte vynechávat ani pravidelné civčení v pdoobě protahování. Nejlepší jsou cviky přímo doporučené od odborníka. Pokud vaše bolesti zad neustávají, určitě byste měli navštívit ortopeda, který vám doporučí následnou léčbu nebo rehabilitaci

A jak se staráte o vaše zdraví při práci z domu vy?