Podzim jako ideální doba pro založení trávníku

Jestliže využijete podzimu k tomu, abyste si založili nový trávník, na jaře se vám odmění hustotou a svěží zelení.

Podzim je pro zakládání trávníku mnohem lepší než jaro, semínka a rostlinky nejsou vystaveny žhavému slunci, které by je mohlo spálit. Nižší teplota a dostatečná vzdušná vlhkost i vlhkost půdy trávníku zaručuje pro růst ideální podmínky.

Kdy vysévat travní semeno

V průběhu září až do poloviny října důkladně zryjte půdu (přibližně na hloubku rýče), zbavte ji plevele a větších kamenů. Plevel odstraňte i s kořínky, aby trávník dobře prospíval a nebyl plevelem pohlcen.

Trávník nepotřebuje hluboké rytí, semínkům “tvrdé lůžko” dobře svědčí. Důležité je ale dobře půdu zarovnat a nechat ji alespoň týden či dva odpočinout. Zeminu také dobře pohnojte minerálními hnojivy. Pak nastává doba vhodná pro setí travní směsi.

Semena promíchejte, aby ta nejmenší nezůstala dole a pusťte se do práce. Na menší plochy bude stačit ruční výsev, jestliže máte velké plochy, pro rovnoměrné setí použijte raději secí strojek. Výsev proveďte asi centimetr hluboko, udusejte či uválcujte a jemným postřikem zavlažte. Nový trávník vzejde asi za deset dní a během té doby je opravdu nutné, aby nevyschl.

Jakou zvolit travní směs

Existuje mnoho druhů směsí a vybrat tu pravou zvolte musíte podle několika kritérií. Bude záležet na tom, jak velkou plochu trávníku budete mít, jak často jej budete sekat a udržovat, a také podle zátěže, které bude trávník vystaven.

Velké plochy, které sekáte jen občas,bude lepší osít luční směsí, která vypadá velmi přirozeně a krásně, obzvláště pokud je kombinovaná s lučními květinami. Na velmi zatěžované plochy se hodí speciální hřišťové směsi, při pravidelném sečení a běžné zátěži jsou vhodné různé parkové směsi.

K dostání jsou i  směsi specifické, určené na stinná místa, či naopak na slunná stanoviště. Vyplatí se pro místa zastíněná korunami stromů nebo naopak na otevřená stanoviště vystavená horkým letním slunečním paprskům.

 

Diskuze je uzavřena.