Podzim jako ideální doba pro založení trávníku

Jestliže využijete podzimu k tomu, abyste si založili nový trávník, na jaře se vám odmění hustotou a svěží zelení.

Podzim je pro zakládání trávníku mnohem lepší než jaro, semínka a rostlinky nejsou vystaveny žhavému slunci, které by je mohlo spálit. Nižší teplota a dostatečná vzdušná vlhkost i vlhkost půdy trávníku zaručuje pro růst ideální podmínky.

Kdy vysévat travní semeno

V průběhu září až do poloviny října důkladně zryjte půdu (přibližně na hloubku rýče), zbavte ji plevele a větších kamenů. Plevel odstraňte i s kořínky, aby trávník dobře prospíval a nebyl plevelem pohlcen.

Trávník nepotřebuje hluboké rytí, semínkům “tvrdé lůžko” dobře svědčí. Důležité je ale dobře půdu zarovnat a nechat ji alespoň týden či dva odpočinout. Zeminu také dobře pohnojte minerálními hnojivy. Pak nastává doba vhodná pro setí travní směsi.

Semena promíchejte, aby ta nejmenší nezůstala dole a pusťte se do práce. Na menší plochy bude stačit ruční výsev, jestliže máte velké plochy, pro rovnoměrné setí použijte raději secí strojek. Výsev proveďte asi centimetr hluboko, udusejte či uválcujte a jemným postřikem zavlažte. Nový trávník vzejde asi za deset dní a během té doby je opravdu nutné, aby nevyschl.

Jakou zvolit travní směs

Existuje mnoho druhů směsí a vybrat tu pravou zvolte musíte podle několika kritérií. Bude záležet na tom, jak velkou plochu trávníku budete mít, jak často jej budete sekat a udržovat, a také podle zátěže, které bude trávník vystaven.

Velké plochy, které sekáte jen občas,bude lepší osít luční směsí, která vypadá velmi přirozeně a krásně, obzvláště pokud je kombinovaná s lučními květinami. Na velmi zatěžované plochy se hodí speciální hřišťové směsi, při pravidelném sečení a běžné zátěži jsou vhodné různé parkové směsi.

K dostání jsou i  směsi specifické, určené na stinná místa, či naopak na slunná stanoviště. Vyplatí se pro místa zastíněná korunami stromů nebo naopak na otevřená stanoviště vystavená horkým letním slunečním paprskům.