Pití kávy během těhotenství není nic škodlivého. Podle čeho se musíte řídit?

Mnoho lidí vám řekne, že nesmíte pít kávu, když očekáváte příchod nového člena rodiny. Ženy mají strach, že kofein ublíží miminku v těhotenství i při kojení. Jestli tento nápoj milujete, zaručeně se ho nechcete vzdát. Dobrou zprávou je, že se ho vzdávat nemusíte. Poradíme vám, jak pít kávu bezpečně a bez výčitek svědomí.

Výčitek se obávat nemusíte

Jeden šálek kávy vám rozhodně neublíží. Vynikající káva v těhotenství vám může zvýšit trochu krevní tlak, což v některých případech hodně pomůže. Lékaři někdy dokonce doporučují 1-2 šálky kávy. Důležité je, abyste si pohlídala denní příjem kofeinu.

Při výběru kávy si dávejte pozor na to, co pijete. Nejlepší je zrnková káva, ale stejně tak můžete zvolit i mletou. Rozpustná káva není právě ideální, protože není tak kvalitní. Nemusíte hned investovat do drahého kávovaru, jestli ho doma nemáte. Postačí vám moka konvička. Myslete také na správné skladování kávy. Díky tomu bude mít jedinečnou chuť i vůni.

Těhotenství a káva jsou skvělé spojení

V životě i v těhotenství platí jedno pořekadlo: všeho příliš škodí. To platí také při konzumaci tohoto nápoje. Při nadměrné konzumaci totiž vám i dítěti skutečně hrozí zdravotní riziko. Káva a hlavně kofein má mnoho dobrých, ale také pár špatných vlastností. Nadměrná konzumace může znamenat:

  • zvýšení krevního tlaku a srdečního tepu,
  • porucha metabolismu u dítěte,
  • narušení spánkového režimu,
  • dehydratace (kofein je močopudný).

Můžete pít kávu při kojení?

V tomto případě platí stejná pravidla jako u těhotenství. Konzumovat kávu můžete, ale s mírou. Nejlepší je, když si kávu vypijete ihned po tom, co dítě skončí s kojením. Do dalšího kojení totiž většina vlastností kofeinu z těla vyprchá a vy se nebudete muset obávat, že to ovlivní vaše novorozené dítě. Stejně jako v těhotenství se doporučuje pouze jeden šálek denně.