Parní pračka – proč se vyplatí, jaké má praní s párou výhody

Parní pračky ještě stále nejsou v našich domácnostech tak úplně běžné, možná proto, že řada z nás ani netuší, k čemu je pára při praní dobrá. Přinášíme proto ty nejdůležitější informace o parní pračce a o výhodách, které do domácnosti přináší. Snad vám tím usnadníme rozhodování, až si půjdete kupovat novou pračku.

O páře je všeobecně známo, že má skvělé čistící účinky. Proto jsou na trhu různé parní čističe a mopy, k nimž teď přibyla i parní pračka. Díky páře máte jistotu, že prádlo je opravdu hygienicky čisté a zbavené všech mikroorganismů – bakterií, virů i roztočů.

Co všechno umí parní pračka

Primárně, samozřejmě, umí vyprat prádlo. Zajistí hloubkové vyčištění i těch nejjemnějších kousků prádla, jako je hedvábné spodní prádlo nebo krajky, aniž by hrozilo poničení. Pára si poradí i s odolnými skvrnami, které byste jinak z oděvů dostali jen při vysokých teplotách.

Jestliže zvolíte program Dezinfekce, na konci pracího cyklu se napustí do bubnu pára a odstraní z prádla všechny případné mikroorganismy.

Program Refresh má osvěžující účinek, díky němu můžete během pouhých 20 minut zbavit oděvy nepříjemných pachů, například výparů z kuchyně, cigaretového kouře a podobně. Přitom nemusíte oděvy nechat projít celým pracím procesem, ale jen tím dvaceti minutovým osvěžujícím programem.

Všechny tří zmíněné funkce, SterilTub, SteamRefresh a SteamTech, nabízí např. parní pračky od Gorenje, které jsou také označeny energetickým štítkem A+++. To znamená v praxi až o 50 % nižší spotřebu elektřiny ve srovnání s energetickou třídou A.

Další výhody praní párou

Tato nová technologie pomáhá šetřit náklady na vodu a energii, zcela odbourává nutnost použití aviváže a ještě prodlužuje životnost prádla. Pára snadněji pronikne do vláken prádla,  dostane se víc do hloubky a odstraní i odolné skvrny. Také prací prášek se rozloží rychleji a na oblečení po něm nezůstávají stopy. Vlákna se velmi přirozeně uvolňují a napínají, díky čemuž je vyprané prádlo méně pomačkané a mnohem snadněji se žehlí. Na druhou stranu je fér připomenout, že každý pokrok něco stojí a za pračku s parním programem si prostě připlatíte.