Pálení žáhy

Pyróza neboli pálení žáhy se vyskytuje často u těhotných žen nebo u lidí, kteří mají refluxní chorobou jícnu. Existují však situace, kdy to může postihnout každého z nás bez ohledu na jeho zdravotní stav. Takovou situací jsou například Vánoce, kdy se přejíte velice snadno.

Mimo přejídání může za pyrózu obezita nebo špatné stravovací návyky, hlavně držení těla při jídle. Pokud jíte vleže, zvyšujete pravděpodobnost pálení žáhy.

Jestliže vás trápí pálení žáhy, cítíte nepříjemnou bolesti za hrudním košem, která se táhne směrem nahoru do úst a někdy i do zad. Palčivou bolest ve vašem těle doprovází nepříjemná hořkokyselá pachuť v ústech.

Co nejčastěji vyvolává pálení žáhy

Jestli máte rádi pečené sladké dobroty s velkým obsahem cukru, může se stát, že přijde ten okamžik, kdy pálení žáhy zažijete. Stejný dopad má i nadměrná konzumace čokolády, smažených jídel či velké množství vypité kávy. Z alkoholu byste měli omezit konzumaci bílého vína a kuřáci velkému množství cigaret.

Pyróza je způsobena podrážděním sliznice dolního jícnu, nejčastěji žaludeční kyselinou nebo žlučí. V případě přetrvávání problémů s pálením žáhy, je vhodné navštívit svého lékaře. Mohlo by dojít k poškození sliznice.

Co na pálení žáhy – babské rady

Je několik potravin, které vám při pálení žáhy přinesou úlevu a jistě máte alespoň jednu doma po ruce.

  • Nejčastěji se doporučuje jedlá soda rozmíchaná ve skleničce vody.
  • Naše babičky doporučují mléko, protože dokáže neutralizovat kyseliny v jícnu a uklidnit tím žaludek.
  • Česnek, všemocný lék s protizánětlivými účinky. V případě pálení žáhy stačí jeden stroužek chvíli žvýkat.
  • Med vám dokáže ulevit od bolesti, vytváří ochranný obal okolo sliznice jícnu a pomáhá urychlovat její regeneraci. Postačí dvě lžičky rozmíchané ve sklenici teplé vody.

V případě, že nevěříte babským radám, můžete navštívit lékárnu, kde zakoupíte bez receptu hned několik léků, co vám přinesou rychlou úlevu.