Nejoblíbenější květiny v domácnosti. Máte některé z nich doma?

Pěstování pokojových květin je jedním z nejrozšířenějších koníčků a jeho historie sahá hluboko do minulosti. Asi nevystopujeme datum, kdy byla poprvé přenesena květina v nádobě s hlínou do interiéru, ale muškáty, begonie či petunie zdobí okenní parapety už po celé generace.

Naše babičky pěstovaly především rostlinky léčivé nebo jinak prospěšné (například muškáty či levandule odpuzují hmyz), ale i ony si pěstovaly pokojovky pro potěchu, hlavně ty, co žily ve městě. Mezi tradiční a velmi populární pokojovou rostlinu patřila například myrta, kterou si každá dívka pěstovala na svatbu. Jaké rostliny jsou oblíbené v dnešních interiérech?

Orchidej

V sedmi oknech z deseti dnes vídáme některou variantu z rodu vstavačovitých – orchidej. Tyto původně exotické květiny s květy připomínající pestrobarevné motýly, se u nás velmi rychle rozšířily. Není divu, jejich pěstování není nijak náročné a kvést umí orchidej opravdu dlouho a krásně. Nejčastěji se u nás pěstuje můrovec (Phalaenopsis), člunatec (Cymbidiinae) či katleja (Cattleya)

Fíkus

Fikus je nenáročný, vhodný do teplých a suchých místností (proto se dá dobře pěstovat i v panelácích s ústředním topením) a nepotřebuje ani moc světla. V našich domácnostech se objevují velmi často tři odrůdy: fíkus pryžodárný (Ficus elastica), fíkus lyrovitý (Ficus lyrata) a varianta s menšími listy fíkus benjamín (Ficus benjamina).

Tchýnin jazyk

I tato pokojová květina je po generace velmi oblíbená, nejspíš proto, že je opravdu nenáročná. Tchýnin jazyk, správně tenura (Sansevieria) je rostlina vhodná i pro velmi zaměstnané začátečníky.

7 tipů na další oblíbené pokojovky

Mezi oblíbenými pokojovými květinami by se v anketách na předních místech objevily ještě tyto (většinou velmi nenáročné a přitom dekorativní) rostliny: aloe vera, zelenec, amarilis, monstera,křivůtka – achimenes (honzík), lopatkovec či vánoční kaktus, který kvete od podzimu do začátku léta.