Léčba křečových žil v těhotenství: jaké jsou možnosti

Trápí-li vás křečové žíly, není výjimkou, že v těhotenství dojde ke zhoršení symptomů. Rozbouřené hormony a rostoucí hmotnost způsobující vyšší tlak na dolní končetiny jsou nepříjemnou kombinací. Jaké jsou možnosti řešení?

Zdroj obrázku: milanmarkovic78 / stock.adobe.com

Při potížích pomohou kompresní punčochy

Jestliže vás trápí otoky nohou, úlevu mohou poskytnout kompresní punčochy. Ty pomáhají zlepšit krevní oběh v končetinách. Punčochy na křečové žíly v těhotenství můžete bez obav nosit, miminku nemají jak ublížit. Naopak je žádoucí, aby se nastávající maminka po fyzické i psychické stránce cítila v pořádku, a jestliže vám v tom kompresní punčochy pomohou, není důvod se jich obávat.

Kompresní punčochy se v případě křečových žil a s nimi souvisejícími projevy obecně doporučují a těhotenství není výjimkou. Díky tomu, že se nohy v punčochách stáhnou, může krev efektivněji proudit a nezůstává v končetinách. Otoky tak ustoupí a zmínit by se mělo i nepříjemné brnění, svědění, či dokonce bolest – v závislosti na tom, jakým nepříjemným způsobem se křečové žíly konkrétně projevují ve vašem případě.

Vyrážejte na procházky

Ani v těhotenství by ženy neměly rezignovat na pravidelný pohyb. Většina sportovních aktivit je ale postupně zapovězena, a tak zbývá jen pár možností, mezi které se řadí procházky, plavání nebo například jóga pro těhotné.

Snažte se do svého života zařadit určité množství pohybu. Prospějete tak sobě, svým nohám a v konečném důsledku i svému miminku. Ostatně i pro křečové žíly platí, že rekreační pohyb je nejlepší prevencí rozvoje onemocnění, stejně tak jako nejlepším způsobem, jak další postup onemocnění výrazně zbrzdit.

Pozor na stravu

Těhotné ženy často přepadají chutě na nejrůznější pokrmy. Ty nemusí být vždy nejzdravější. Dejte si pozor na to, aby netvořily dominantní část vaší stravy sladké a příliš slané pokrmy. Kromě toho, že může dojít k rychlému růstu váhy – to není žádoucí ani pro budoucí maminku, ani pro plod. Zejména jde ale o výraznou komplikaci v případě, že vás trápí křečové žíly. Problémy s otoky a symptomy se pravděpodobně ještě zhorší. Kromě toho mohou problémy narůstat například kvůli nadmíře soli v těle – sůl má totiž tendenci v našem těle zadržovat vodu.

Vážnější problémy musí řešit lékař

Jsou-li otoky nebo bolesti spojené s křečovými žilami těžko snesitelné, nezapomeňte vyhledat lékaře, který navrhne vhodný postup. Vzhledem k těhotenství jsou ale možnosti léčby částečně omezené. Vždy tedy záleží na konkrétní situaci těhotné ženy.