Kdy a jak sklízet vlašské ořechy

Měsíce září a říjen jsou obdobím, kdy sklízíme vlašské ořechy. Sklízejí se v době, kdy samy spadnou na zem a jejich zelené oplodí samovolně praskne. Nedoporučuje se tedy jejich sběr uspěchat, dejte jim čas, ať dozrají. Nezralé plody snadněji zplesniví nebo seschnou.

Na zemi by však ořechy neměly zůstat ležet déle než dva dny, jinak také hrozí, že plody zplesniví. Jestliže vám roste ořešák na chatě a vy tam jezdíte jen na víkendy, bude nejspíš nutné během té doby sklidit co největší množství.

Je lepší, když spadnou samy

Obecně platí ořechy raději neklátit, aby se neponičily větve. V nutném případě, když už nejméně čtvrtina plodů samovolně spadla, je možné ořechy setřásat. To je vhodné právě v případě, že nemůžete obden posbírat vše, co spadalo. Pokud víte, že v následujících dnech má přijít deštivé počasí, je rozumnější plody setřást a uskladnit, než je nechat popadat a shnít na zemi, než se znovu vrátíte na chatu.

Jestliže jsou ořechy dozrálé, zelený obal (rubina) jde snadno dolů. Někdy ale vítr shodí na zem i ořechy ne úplně dozrálé a v rubina se sundavá jen obtížně. I podle toho se dá zralost ořechů poznat.

Co s ořechy po sklizni

Při sklízení ořechů se vyplatí mít pod stromem čisto. Zbavte plochu pod korunou ořešáku listí a držte ho v čistotě po celou dobu sklizně. Tak máte větší šanci, že dohledáte všechny a že se vám pod listím nebudou schovávat. Vyplatí se taky mít pod stromem natažené plachty, snadno pak ořechy přenesete na místo, kde je budete loupat a nebudete je muset sbírat po jednom. Nejprve vlašáky zbavte zeleného obalu. Pokud jde rubina z ořechů špatně loupat, zkuste je nechat pár dní v igelitových pytlích dozrát, slupka pak snadněji povolí.

Oloupané ořechy nechte následujících 3 – 5 týdnů sušit v jedné vrstvě na suchém, vzdušném místě. Naděje, že vám vydrží do příští sklizně se zvýší, když budou ořechy pořádně vyschlé. Nebo je rovnou vylouskejte a uschovejte jen vyloupané ořechy, nejlépe v dobře uzavíratelné dóze.