Je notebook dobrá volba pro hraní počítačových her?

Rádi hrajete počítačové hry a uvažujete o tom, že byste si na jejich hraní pořídili notebook? O tom, zda se jedná o správné rozhodnutí, vám více řekneme uvnitř článku.

Zdroj foto: allstars / Shutterstock.com

Chcete si občas zahrát starší hru?

Jestliže patříte spíše k nenáročným hráčům počítačových her a preferujete-li starší tituly, pak s notebookem nemůžete udělat chybu. Na většině průměrných notebooků, které jsou dnes k dostání v obchodech, byste měli starší tituly bez problémů spustit. U mnoha her vás dokonce překvapí, že hru spustíte na maximální rozlišení a grafické detaily.

Nemusí přitom jít o herní notebooky, k vašim účelům by měl pohodlně stačit běžný studentský či kancelářský notebook.

Toužíte po mobilním zařízení?

Pokud často cestujete a počítač si berete s sebou, pak je notebook zcela logicky vhodnou volbou. Stolní herní počítač totiž na cestování vhodný není. S notebookem si oproti tomu můžete hru spustit doma, u přátel a příbuzných, ve vlaku nebo třeba v zahraničí na dovolené. Díky tomu, že je notebook kompaktním zařízením, v němž je integrovaný displej, klávesnice i všechny komponenty, stačí vám jen přenosná myš a sluchátka, abyste si mohli herní zážitek užít na různých místech bez zásadních kompromisů.

Chcete hrát nejnovější hry na maximální výkon?

Jestliže se řadíte k hráčům, kteří si chtějí užívat nejnovější tituly bez jakýchkoliv kompromisů, pak bychom vám doporučili spíše herní stolní počítač. Herní notebooky sice mohou zvládat nejnovější herní tituly, pravděpodobně ale budete muset učinit určité ústupky v rozlišení a grafických detailech, abyste ulevili své grafické kartě a procesoru. Výrobci herních notebooků musejí celé zařízení navrhnout tak, aby se stroj nepřehříval, navíc je i u herních notebooků nutné pamatovat na efektivní chod a výdrž baterie. Výkon srovnatelný se stolním počítačem tak herní notebooky nemohou nabídnout.

Chcete si průběžně navyšovat konfiguraci?

Herní notebooky sice mohou nabídnout určité možnosti navýšení paměti RAM nebo kapacity úložiště, klasickým počítačům se ale v tomto ohledu nemohou rovnat. Chcete-li si tedy za pár let pořídit výkonnější procesor a následně našetřit na novou grafickou kartu, bude pro vás stolní počítač lepší volbou. I výrobci notebooků ale v poslední době experimentují s modulárními platformami, u kterých je něco podobného možné.

Univerzální řešení pro každou příležitost?

Jestliže nespadáte ani do jedné ze zmíněných kategorií, ale hledáte zkrátka univerzální počítač, který vám poslouží v každé situaci, pak dnes notebooky v tomto ohledu rozhodně převyšují klasické stolní počítače. Jde o zařízení, která vám mohou vydržet pět až deset let, občas si na nich můžete zahrát oblíbenou starší hru. Kromě toho notebook skvěle poslouží na cestách, ve škole či při práci. A za pár let jej po vás ještě mohou zdědit vaše rodiče či potomci na nenáročné domácí užití.