Je let letadlem v těhotenství bezpečný?

I těhotné ženy musí nebo chtějí během jejich požehnaného období letět letadlem, ale o vhodnosti tohoto způsobu cestování se dost polemizuje. Za určitých okolností skutečně může při cestování letadlem dojít k předčasnému porodu či potratu.

Přesto patří létání k nejpohodlnějšímu cestování i pro těhotné, je jen potřeba seznámit se s konkrétními riziky a dobou, kdy přesně v těhotenství hrozí.

První trimestr

Cestu vám mohou komplikovat ranní nevolnosti, které se ovšem zcela proti svému označení objevují kdykoliv během dne. Během letu může dojít ke změnám tlaku a v prvním trimestru může tato skutečnost způsobit samovolný potrat. Proto se v prvních třech měsících létání nedoporučuje. Rozhodně by se létání měly vyvarovat ženy s vysokým krevním tlakem, s diabetes a v případě rizikových faktorů spojených s těhotenstvím. Rozhodující slovo by měl mít váš gynekolog.

Druhý trimestr

Pokud chcete někam letět v průběhu těhotenství, je toto období nejvhodnější. Žena se v druhém trimestru cítí nejvíc v pohodě, má plno energie a bříško ještě není tak velké, aby jí ubíralo na komfortu. Pro pohodlné cestování zvolte volnější oděv, hodně pijte, občas se protáhněte a projděte po letadle. Pokud cestujete déle než 5 – 6 hodin, použijte pro jistotu kompresní punčochy, jako prevenci proti žilní trombóze. I když se cítíte opravdu skvěle, necestujte sama. Váš stav se může přece jen v průběhu letu změnit, proto potřebujete průvodce.

Třetí trimestr

Do 27. týdne je možné létat bez omezení, jen s těmi, které vám stanoví váš lékař. Od 28. týdne už většina leteckých společností vyžaduje lékařské potvrzení o vašem stavu, po 34. už vás pravděpodobně nebudou chtít přepravit vůbec. V této době totiž hrozí vysoké riziko předčasného porodu při letu ve vysokých nadmořských výškách. A po pravdě řečeno, s narůstajícím bříškem, otoky nohou a častým močením už se nám stejně asi nikam nechce.