Jak zabavit děti nejen o prázdninách?

Drtivá většina lidí, kteří ještě nemají vlastní děti, si asi bude říkat, že zabavit v dnešní době dítě jakéhokoliv věku není žádný větší problém. Opak je ovšem pravdou, což stoprocentně potvrdí i někteří rodiče. I když má většina dětí k dispozici velké množství hraček, stolní hry a mnohdy také chytrý mobilní telefon nebo tablet, stále se u nich opakují stavy věčné nudy.

Během těchto stavů pak jako rodiče určitě přemýšlíte, jak své děti zabavit. Pojďme se podívat na několik šikovných tipů.

Dospělácké činnosti

Jednou z nejlepších možností, jak malým dětem ukrátit dlouhou chvíli, je zapojit je do dospěláckých činností. Prakticky všechny děti si totiž hrají na dospěláky, a to ve všech ohledech. Tajně si přejí přeskočit dětská léta a stát se ze dne na den dospělými, stejně jako jejich rodiče. Není tedy nic jednoduššího, než děti vzít k vaření nebo úklidu.

Sami po chvíli uvidíte, jak tyto činnosti začnou děti bavit. Jakmile vám dítě začne pomáhat, hraje si při tom na dospělého, což je pro něj ten nejlepší pocit uspokojení. Snažte se tedy své ratolesti během nudy neodhánět, ba naopak je do dospěláckých činností zapojit.

Slovní hry

Pokud potřebujete děti zabavit pouze na několik minut a na programu dne zrovna nemáte úklid či mytí nádobí, zkuste některé slovní hry. Ideální jsou například hry, během nichž myslíte na určité zvíře, povolání nebo věc a dítě se bude snažit uhodnout vaše myšlenky. Přitom se však smí ptát pouze otázkami, na které se dá odpovědět ano či ne.

Během těchto her dochází k obrovskému rozvoji slovní zásoby a také přemýšlení nad českým jazykem. Váš syn nebo dcera totiž najednou musí přemýšlet nejen nad hádaným povoláním či zvířetem, ale také přímo nad otázkami, které vám budou pokládat.

Animované seriály

Sami můžete být odpůrci neustálého sledování videí nebo seriálů malými dětmi, nicméně doba je taková, že se internetové technologie nacházejí prakticky všude. Nesnažte se tedy děti od počítačů nebo chytrých telefonů odtrhnout, ale spíše jim omezte takto strávený čas. Jakmile se však rozhodnete dítěti něco pustit, jednou z nejlepších možností je seriál Tlapková patrola.

Tu tvoří parta odvážných štěňat, která ochraňují obyvatele Dobrodružné zátoky. Kromě toho podnikají dobrodružné výpravy, projíždějí se auty a dokonce létají vrtulníkem. Jestliže svým dětem následně pořídíte hračky s motivy Tlapkové patroly, můžete si být jistí, že o pocitu nudy u nich dlouho neuslyšíte.

Pěstování rostlin

Generace dnešních dospělých byla zvyklá trávit všechen volný čas venku, kde bylo pozorování rostlin běžnou kratochvíli. Bohužel dnešním dětem je tento způsob trávení času poněkud vzdálený, což je obrovská škoda. Chcete-li mít z dětí malé zahradníčky, začněte s nimi pozorovat rostlinky v květináčích. Jakmile společně zasadíte první rostlinku, můžete si být jistí tím, že dítě ji bude chodit každý den pozorovat a jakoukoliv změnu vám bude nadšeně hlásit.

Na začátek volte takové rostliny, které rostou relativně rychle a nejsou nijak náročné na péči. Ideální je například řeřicha, kterou stačí nasypat na vlhkou vatu a za 2 až 3 dny se začnou klubat první klíčky.

Modelína, stavebnice a korálky

Zahradničení sice není výhradně určeno pro chlapce nebo dívky, ale dá se předpokládat, že malí kluci budou spíše toužit po stavebnici nebo modelíně. Ta je na zabavení po delší chvíli naprosto geniální, protože z ní děti mohou vytvořit prakticky jakoukoliv věc. Při hraní s modelínou rozvíjejí nejen svou představivost, ale také zručnost a jemnou motoriku. V dnešní době je samozřejmostí několik různých odstínů modelíny a také speciální hračky umožňující z modelíny vytvořit například zmrzlinu.

Na obdobném principu fungují i různé stavebnice nebo zažehlovací korálky. Ty jsou však určeny o trochu větším dětem, protože malé ratolesti by mohly miniaturní předměty vdechnout a přivodit si nemalé zdravotní komplikace.

Zdroj foto: grisdee / Shutterstock.com

Doplňovačky a různé hádanky

Chcete-li rozvíjet intelekt vašich dětí už od útlého věku, pak byste je v žádném případě neměli ochudit o doplňovačky a vědomostní hry. Nemusí se v žádném případě jednat o nic sofistikovaného, protože malé děti budou mít i s jednoduchými hádankami relativní problémy. Pro začátek jsou ideální doplňovačky do smyšlených příběhů.

Začněte vyprávět příběh, do něhož dítě zapojíte. Řekněte větu, ve které například vynecháte jméno hlavního hrdiny nebo místo, kam pojede s ostatními kamarády. Nechte rozvinout dětskou fantazii, jejímž prostřednictvím se dítě realizuje. Jakmile se dítě do hry ponoří, začnou je doplňovačky bavit a rázem si na nudu ani nevzpomenou.

Jednoduché stolní hry

I přes řadu moderních technologií nedá spousta rodičů dopustit na obyčejné stolní hry. Typickým příkladem je pexeso, které pomáhá dětem s rozvojem krátkodobé paměti a jemné motoriky. Opět navíc můžete spojit příjemné s užitečným.Stačí pořídit karty s oblíbenou pohádkovou postavou vašeho syna nebo dcery a po chvíli sami uvidíte, že je tato hra začala neskutečně bavit. Další variantou pro větší děti je například kvarteto nebo hra prší. Dle věku pak můžete začít objevovat i další stolní hry, protože v tomto ohledu se meze skutečně nekladou.

Dlouhá chvíle a nuda je bohužel stále velkým problémem u některých dětí. Zkuste však využít některý z předchozích tipů, s jejichž pomocí vašeho syna nebo dcerku zabavíte na několik hodin, v určitém případě i na několik dní.