Jak vyrobit doma svíčku

Svíčky nám dokáží doma vykouzlit příjemnou atmosféru a zároveň jsou skvělou dekorací. S blížícími se Vánoci přichází i možnost obdarovat svíčkou někoho blízkého.Jistě každý ocení více, když mu ji vlastnoručně vyrobíte, nežli svíčku jen vybrat v obchodě.

Svíčky se vyrábí buď z parafínového vosku, gelu, včelího vosku a nebo ze směsi namíchané z těchto materiálů. Navíc svíčky k Vánocům prostě patří. Není nic jednoduššího, než si vyrobit vlastní originální svíce, které vám budou všechny návštěvy závidět.

Originální, doma vyrobená vosková svíčka

Nejprve je důležité si určit, jestli chcete mít svíčku v nádobě, ve které budete svíčku vyrábět a nebo bude stát volně ve svícnu. Pokud chcete mít svíčku bez obalu, je důležité zvolit formu, která půjde později buď rozříznout, nebo z ní svíčku snadno vyklopíte. Ideální k tomu bude silikonová formička nebo kelímek od jogurtu. Jestliže chcete svíčku v nádobě ponechat, rozmyslete si pořádně jakou sklenici použijete. Vhodné jsou například různé sklenice na zavařování.

Na výrobu svíčky budete potřebovat

  • vosk
  • knot
  • sklenici či jiná nádobu, která poslouží jako forma
  • vonný olej (nepovinná složka)

Postup

Začněte tím, že si podle výšky formy odměříte délku knotu. Snažte se, aby byl dostatečně dlouhý, ať dosáhne až na dno. Knot upevněte uprostřed dna formy, použijte k tomu trochu vosku. Stačí ho tam jen zakápnout, aby se neposouval ani nevyplaval na povrch. V dalším kroku je důležité, abyste knot ve vosku neutopili. Tento problém vyřešíte tak, že konec knotu zlehka přivážete ke špejli a tu položíte na hranu formy.

Nyní si roztavte vosk ve vodní lázni. Pokud jste se rozhodli, že přidáte vonný olej, teď je ta správná chvíle (postačí přidat pouze pár kapek). Rozehřátý vosk opatrně nalijte do připravené formy. Tuhnout bude přibližně 24 hodin, po tu dobu s formou nehýbejte.

Tip: Svíčky si můžete zajímavě dozdobit například tím, že do formy  přidáte suché plody či rostliny nebo použijte barvivo určené na výrobu svíček. Do gelových svíček můžete pro ozdobu přidat drobné předměty, třeba mušličky nasbírané při letní dovolené u moře.