Jak vyčistit žaluzie rychle a efektivně

Jestli je nějaká činnost, která je při úklidu opravdu neoblíbená mezi všemi, pak je to čištění žaluzií. V rámci předvánočního úklidu ale dojde i na ně. Jak vyčistit žaluzie efektivně a nezdržovat se s nimi zbytečně dlouho? Poradíme vám.

Dřív, než se do čištění žaluzií pustíte, zhodnoťte, jestli je stačí jen zbavit prachu, nebo budou potřebovat opravdu umýt. Podle toho, jestli je budete čistit suchou nebo mokrou cestou následně vyberete vhodné pomocníky.

Efektivní čištění žaluzií suchou cestou

Jestli jsou lamely žaluzií jen zaprášené, nebude to s jejich čištěním nic náročného. V podstatě je jen zbavíte prachu a hotovo. Nejrychleji se vám to povede tak, že lamely sklopíte na plocho (jako, když si potřebujete stínit světlo z venku). Potom stačí jen suchý hadřík nebo prachovka a žaluzie otřete shora dolů.

Můžete také použít kleště na žaluzie, kterými očistíte několik lamel najednou, a to z obou stran. Takovou vychytávku koupíte v drogerii, nebo si ji můžete vyrobit ze servírovacích kleští, které obalíte měkkým bavlněným hadříkem. Prach z hliníkových, plastových i dřevěných žaluzií můžete také vysát vysavačem.

Mokré čištění žaluzií

I v případě, že budete žaluzie mít, je nutné nejprve je zbavit prachu. Vysavačem se speciálním  nástavcem na žaluzie, případně na čalounění, to bude během chvilky. Potom si napusťte do kbelíku teplou vodu a přidejte šetrný saponát, který dobře odmašťuje. Připravte si jeden hadřík, který namočíte, a jeden měkký, který dobře saje vodu. Žaluzie sklopte na plocho a otírejte je vlhkým hadříkem postupně shora dolů zleva do prava. Jednou rukou si je přidržujte druhou otírejte. Ihned je také otřete do sucha, aby voda netvořila na lamelách mapy. Potom žaluzie překlopte a stejným způsobem je utřete i z druhé strany.

Náš tip: Máte žaluzie zažloutlé? Nařeďte si bělidlo na prádlo s vodu v poměru 1 : 3 a dejte roztok do lahvičky s rozprašovačem. Pak ho aplikujte na žaluzie, nechte asi 10 minut působit a na konec žaluzie otřete vlhkým hadříkem. Prokouknou i šňůrky mezi žaluziemi.