Jak vybrat sušičku ovoce

Sice máme v současné době modernější způsoby uchovávání potravin, například mrazení, konzervování nebo pasterizaci, tuto generacemi osvědčenou metodu ale potlačit nedokázaly. Sušené ovoce patří stále mezi vyhledávané pochoutky a mnoho zahrádkářů si rádo nasuší část své úrody pro zdravé mlsání.

Sušičku potravin si kupují také příznivci raw stravy, při níž teplota úpravy potravin nesmí překročit 42°C, což v sušičce dokážou uhlídat. Podle čeho ale vybrat tu správnou právě podle vašich potřeb?

Kulatá či hranatá

Tvar by nebyl až tak důležitý, pokud by měly stejný způsob vedení tepla. Ale zatímco kulatá sušička má motor ve spodní části a teplo stoupá vrstvami vzhůru, u hranatých je zdroj tepla ze strany, teplo jde tedy horizontálně, ke každé vrstvě stejně. U kulatých sušiček je nutné proházet v průběhu sušení jednotlivé vrstvy, u hranatých se ovoce suší stejnoměrně.

Rozdíl je také v tom, že zatímco u hranatých sušiček jsou police (a nemusíte je tam dávat všechny, takže nad policí vznikne prostor pro větší potraviny), kulaté varianty mají patra štosovatelná s jednotnou mezerou mezi nimi.

Na co se při výběru sušičky zaměřit

Stejně jako u jiných spotřebičů, dost záleží na kvalitě materiálu a provedení. Obecně platí, že plastové sušičky budou mít nižší trvanlivost než kovové. Jestliže si jednou do roka nasušíte trochu jablek, švestek či meruněk, asi nemusíte hledat nic sofistikovaného, pokud se ale sušička má stát každodenním pomocníkem, raději investujte do takové, která déle vydrží a má přesnější regulátor teploty.

Pro častější použití, sušení větší úrody nebo pro přípravu raw stravy je lepší zaměřit se na dostatečně velké modely s 9 – 11 tácy. Hodí se vám i pro případ, že jste vášniví houbaři a část nasbíraných hub sušíte.

Jestliže se chystáte provozovat sušičku i v noci, vybírejte takovou, co má tichý chod. A v neposlední řadě je důležité vědět, jestli má váš model dostupný servis.