Jak vybrat myčku nádobí

Myčka nádobí je užitečný pomocník nejen v mladých domácnostech, kde převládá snaha zjednodušit si domácí práce a čas věnovat dětem a volnočasovým aktivitám. Stále častěji se s myčku nádobí seznamuje i starší generace a to i domácnosti, kde žije jen jeden člověk. A to z důvodu úspory vody.

Správně vybraná myčka na nádobí vám ušetří čas, vodu a dokonce nespotřebuje ni moc elektrické energie. Navíc jsou dnes už pro většinu populace i cenově dostupné. A jak vybrat myčku na nádobí přesně pro vaši domácnost? Poradíme vám, na co se soustředit.

Velikost a kapacita myčky

Na myčku nádobí musíte samozřejmě v kuchyni najít místo. Obvykle odpovídají velikosti skříňky (šířka je 45 cm nebo 60 cm)a dají se zabudovat do kuchyňské linky. Jsou ale i menší modely, dokonce takové, které můžete na linku jen tak postavit. Kapacita myčky dost koresponduje s velikostí – stolní myčky jsou spíš pro singl domácnosti, úzké myčky pro menší, maximálně tříčlenné rodiny. Velká rodina, kde se hodně vaří, rozhodně potřebuej i větší myčku nádobí.

Jaké další parametry sledovat

Je jasné, že nové moderní myčky šetří vodou i energií. Potřebují na jeden mycí cyklus dokonce méně vody (7 – 9 l, levnější modely 10 – 15 l), než kolik jí spotřebujete na mytí nádobí pod kohoutkem.

Jestliže máte kuchyň spojenou s obývací zónou, oceníte nejspíš nižší hlučnost. Zapamatujte si, že nejtišší myčky nepřekročí 40 dB, komfortní úroveň hlasitosti je 50 dB a kolem 60 dB se ještě stále dá tolerovat, ale už to není ono.

Jako u každého kuchyňského spotřebiče i u myčky je důležitá bezpečnost. Tady je jedná především o pojistku proti úniku vody a také proti přetečení. A také je nutná dětská pojistka, která nedovolí náhodně zapnout nebo vypnout myčku a přístup dětí k mycímu prostředku.

Funkce myčky jsou dalším kritériem výběru. běžným komfortem je možnost poloviční náplně, odložený start, zvukový signál na konci programu, osvětlení vnitřku myčky a podobně.